Szászi Béla kérdése:

Mekkora a súlya a földön a 80 kg tömegű testnek? Egy álló,50 kg tömegű tárgyra 200 N nagyságú gyorsító erő hat. Mekkora lesz a gyorsulása?

2013. aug. 6. 15:04
 1/2 bongolo ***** válasza:

Egy képletet kell tudni ezekhez a kérdésekhez: F = m·a

F: az erő

m: a test tömege

a: a test gyorsulása


A súly az az erő, amivel a Föld vonzza a testeket a gravitációjával. Ha elengedjük a testet, akkor a súlya 'húzza lefelé', vagyis elkezd lefelé gyorsulni. Ez a gyorsulás a nehézségi gyorsulás, értéke 9,81 m/s², de valószínű kerekítve tanultátok: 10 m/s². Külön speciális jele van neki, g-vel írjuk: F = m·g, de az is csak az a gyorsulás, mint ami a legfelső képletben van.


Vagyis most ha m=80 kg, akkor F = m·g = 80 kg · 10 m/s² = 800 kg·m/s² = 800 N (newton)


b)

m = 50 kg

F = 200 N


Ezeket az adatokat helyettesítsd be a képletbe:


F = m·a

200 N = 80 kg · a


és fejezd ki ebből az egyenletből az a-t. A mértékegységek mindenhol 'rendesek', tehát newton meg kilogramm, ilyenekkel a gyorsulás m/s² mértékegységgel jön ki.

2013. aug. 6. 19:00
 2/2 A kérdező kommentje:
Tisztelt bongolo! Nagyon köszönöm a segítséget, a 9.es lányom fizika pótvizygályához készülünk fel, de mivel én, az Apja már "verem" az 50. évemet, egy kicsit kiestem a gyakorlatból! :) Mégegyszer, köszönöm!!
2013. aug. 8. 09:21