Egy 50 liter űrtartalmú tartály 30°C hőmérsékletű gázt tartalmaz. A tartály környezetétől nincs légmantesen elzárva. A gáz hányad része távozik el a tartályból, ha a gáz hőmérséklete a tartályban 50°C-ra emelkedik? (A gázt tekintsük ideálisnak!)2009. okt. 20. 18:27
1/4 anonim válasza:
A feladatot csak akkor lehet könnyen megoldani, ha különleges állapotváltozást feltételezünk. Mivel a hőmérséklet nem állandó (melegítjük) és a gáz térfogata sem (kérdés, mennyi tűnik el belőle), ezért csak a nyomás leeht az. És valóban: ha nincs légmentesen elzárva, akkor a melegítés hatására létrejövő nyomásnövekedés miatt fog "kifújni" a gáz. Az egyesített gáztörvényről szerint: pV/T=p'V'/T'. A p állandó, tehát V/T=V'/T'. Átszámítod a hőmérsékleteket K-be, kezdeti térfogatként 50 l-t (pontosabban 0,05 m^3-t) veszel és kiszámítod, hogy a 323 K-re történő felmelegedés során mekkora lesz a gáz térfogata. 50 l-nél nagyobb értéket kell kapnod, ebből kivonod az 50-et, ez lesz a kilépett gáz mértéke. Kiszámítod, hogy ez mekkora része az összesnek (nem az 50 l-nek!) és kész a feladat.
2/4 A kérdező kommentje:
Azt tudom, hogy át kell váltani Kelvinbe. így a 30°C-ból 303 Kelvin lesz, az 50°C-ból pedig 323 Kelvin. Az 50 liter=50 dm^3.
A dm^3-t váltsam át m^3-be?
azt is tudom, hogy
V1/T1 = V2/T2
de a könyv hátuljában a megoldás ez:
V0 = V1/[1+deltaT1/273°C] = 45 m^3
V2 = V0(1+deltaT2/273) = 53,24 m^3
q = (V2-V1)/V1 = 0,066 azaz 6,6%
na de MI AZ A "q" ?
és nekem egész más jött ki. Valaki elmagyarázná? :S
2009. okt. 20. 18:34
3/4 A kérdező kommentje:
ja köszi mire leírtam már válaszoltál is :D
értem is, csak azt nem, hogy a végén, mikor kivonom a kilépett gáz mennyiségét az összesből. Ha nem az 50literből akkor miből?
2009. okt. 20. 18:43
4/4 A kérdező kommentje:
szerintem de, az 50ből kell kivonni (mert így kijött a 0,06 :)
MEGCSINÁLTAAAMMM:D:D
köszönöm ♥♥♥♥
2009. okt. 20. 18:47