Hogyan oldjam meg ezt a kémia példát? (gázelegy)


Kén-dioxidból, szén-dioxidból és szén monoxidból álló gázelegy héliumra vonatkoztatott relatív sűrűsége 10,4. Ha a gázelegy 10 dm3-ét nátrium-hidroxid oldaton vezetjük át, akkor a térfogata 4 dm3-re csökken. Számítsuk ki a kiindulási gázelegy térfogatszázalékos összetételét!


Nehézségeim:

- van egy elképzelésem mi lehet a reakcióegyenlet, de nem tudom, hogy bizonyosodhatnék meg róla 100%-osan (ez általános probléma)

- az addig oké, ha egy kétkomponensű gázelegyem van, hiszen x és (1-x) lesz a megoszlásuk, tehát egyismeretlenes egyenletre visszavezethető, de ez három komponens. Az elegy tömege meg térfogata valószínűleg ad még egy egyenletet, ebben is segítsetek kérem!


Köszönöm szépen előre is.



2013. júl. 17. 23:00
 1/9 Silber ***** válasza:

Szeretném, ha egyedül oldanád meg. Adok néhány támpontot, és ha nem sikerült meglátni a helyes ősvényt jöjj vissza és megbeszéljük a következő lépést.

1.: A relatív sűrűség alapján tudsz egy átlagos moláris tömeget számolni a kezdeti állapotra. Ez a későbbiekben jól jön majd.

2.: Gondolj bele. Miért kell a lúgos mosás? Hogy az egyik komponens kivonható legyen a rendszerből, így pedig kétkomponensű gázelegyet kapj amivel az általad már említett módon már számolni tudsz. Keress rá, hogy az ammónium-hidroxid mely gázzal lép reakcióba.

3.: Ha megtaláltad mivel lép reakcióba, tudsz rá írni egy egyenletet. Mivel tudod, hogy mennyivel csökkent az eredeti gázelegy térgfogata, így ki tudod következtetni az elnyelt gáz mennyiségét.

2013. júl. 17. 23:41
 2/9 Silber ***** válasza:
*Nátrium-hidroxid.
2013. júl. 17. 23:44
 3/9 A kérdező kommentje:

SO2 + CO2 + CO + 4NaOH -> Na2SO3 + Na2CO3 + CO + 2H2O


Én saját kútfőből és a te tanácsod alapján is ezt írnám fel, nem értem, hogy ez hogy lesz két komponensű.

2013. júl. 18. 01:07
 4/9 Silber ***** válasza:
Túlbonyolítod. A három közül egy komponens teljesen elreagál a lúggal, kettő változatlanul visszamarad.
2013. júl. 18. 01:15
 5/9 A kérdező kommentje:

"A nátrium-hidroxidot más, oxidok alkotta savak semlegesítésére is lehet alkalmazni. Ezek például a szén-dioxid (CO2), vagy a kén-dioxid (SO2). Általában az ipari termelés melléktermékeként felszabaduló káros gázokat lehet az ilyen reakciókkal semlegesíteni, meggátolva ezzel kikerülésüket a légkörbe.

2NaOH + CO2 → Na2CO3 + H2O"


Akkor nem értem, melyik az amelyik, nem reagál el még a szén-monoxidon kívül?

2013. júl. 18. 01:27
 6/9 Silber ***** válasza:
Igazad van, ilyen későn már nem fogott az agyam. SO2-t is képes lekötni.
2013. júl. 18. 12:33
 7/9 anonim ***** válasza:

SO2, CO2 és CO gázelegy

ρ(r)=10,4

M(elegy)=M(He)*ρ(r)=4*10,4=41,6 g/mol

Reakciók nátrium-hidroxiddal:

2NaOH + SO2 = Na2SO3 + H2O

2NaOH + CO2 = Na2CO3 + H2O

10 dm3 gáz térfogata 4 dm3-re csökkent. Azaz a gázelegy 40%-a CO, 60%-a pedig CO2 és SO2, mégpedig CO2 x%, SO2 pedig (60-x)%. Összesítve:

- x% CO2

- (60-x)% SO2

- 40% CO

Avogadro törvénye értelmében az anyagmennyiség is úgy aránylik egymáshoz, mint a térfogat. Ha 1 mol gázból indulunk ki:

44x + 64(0,6-x) + 28*0,4 = 41,6

44x + 38,4-64x + 11,2 = 41,6

-20x+49,6=41,6

-8=-20x

x=0,4

A gázelegy térfogatszázalékos összetétele:

- 40% CO2

- 40% CO

- 20% SO2

2013. júl. 20. 19:59
 8/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a válaszokat, így már érthető.

A könyvben lévő megoldás nem ez ugyan, de szerintem a könyv megoldása a rossz, talán ez zavarhatott meg.

2013. aug. 5. 11:58
 9/9 anonim ***** válasza:
Nekem is ez a 40, 40, 20 eredmény jött ki, és én se értettem, hogy a könyvben miért lett más a megoldás, talán tényleg rossz.
2014. nov. 23. 11:35