Sziasztok!
Tudna nekem egy kicsit segíteni valaki, sajnos elakadtam. Ez a feladat okoz problémát (remélem jól írom le):
5*2^((x+1))*5^x=0.01^-x
Volna valaki oly' kedves és segítene nekem?
Köszönöm szépen!
2013. júl. 6. 08:09
1/2 anonim válasza:
Igen :D Kikötést x-re nem kell most tenni, azaz xeR. Célszerű az egyenlet bal oldalát kicsit átalakítani: 2^(x+1)=2^x*2^1=2*2^x, a hatványozás egyik azonosságának felhasználásával. Így az egyenlet felírható ebben a formában: 5*2*2^x*5^x=0,01^(-x). Innen már észre lehet venni, hogy minden 10-es alapra vezet, ilyen alapra "kell" átírni mindkét oldalt: 10*10^x=(10^(-2))^(-x), azaz 10^(x+1)=10^(2x). Mivel a 10^x függvény szigorúan monoton növekedő függvény, ezért ebből azonnal következik, hogy x+1=2x, végül innen x=1 adódik megoldásnak. Ellenőrzés: [link]
2/2 anonim válasza:
5∙2ˣ⁺¹∙5ˣ = 0,01⁻ˣ
5ˣ⁺¹∙2ˣ⁺¹ = (10⁻²)⁻ˣ
(2∙5)ˣ⁺¹ = 10²ˣ
10ˣ⁺¹ = 10²ˣ
Exponenciális egyenlet szigorú monotonitására hivatkozva:
x+1 = 2x
x = 1