Szabadidő kérdése:

Hogyan lehet megoldani az alábbi egyenletet?


Sziasztok!


Tudna nekem egy kicsit segíteni valaki, sajnos elakadtam. Ez a feladat okoz problémát (remélem jól írom le):


5*2^((x+1))*5^x=0.01^-x


Volna valaki oly' kedves és segítene nekem?


Köszönöm szépen!


2013. júl. 6. 08:09
 1/2 anonim ***** válasza:
Igen :D Kikötést x-re nem kell most tenni, azaz xeR. Célszerű az egyenlet bal oldalát kicsit átalakítani: 2^(x+1)=2^x*2^1=2*2^x, a hatványozás egyik azonosságának felhasználásával. Így az egyenlet felírható ebben a formában: 5*2*2^x*5^x=0,01^(-x). Innen már észre lehet venni, hogy minden 10-es alapra vezet, ilyen alapra "kell" átírni mindkét oldalt: 10*10^x=(10^(-2))^(-x), azaz 10^(x+1)=10^(2x). Mivel a 10^x függvény szigorúan monoton növekedő függvény, ezért ebből azonnal következik, hogy x+1=2x, végül innen x=1 adódik megoldásnak. Ellenőrzés: [link]
2013. júl. 6. 08:40
 2/2 anonim ***** válasza:

5∙2ˣ⁺¹∙5ˣ = 0,01⁻ˣ

5ˣ⁺¹∙2ˣ⁺¹ = (10⁻²)⁻ˣ

(2∙5)ˣ⁺¹ = 10²ˣ

10ˣ⁺¹ = 10²ˣ


Exponenciális egyenlet szigorú monotonitására hivatkozva:


x+1 = 2x

x = 1

2013. júl. 6. 14:02