Gyermekeim években kifejezett életkorának szorzata 1664. A legfiatalabb legalább fele annyi idős, mint a legidősebb. Én 50 éves vagyok. Hány gyermekem lehet?

2013. júl. 3. 14:17
 1/5 Silber ***** válasza:
Szerintem ez nem egy egzakt feladat. Ha a szülő férfi, akár több száz gyereke is lehet. Nők esetén behatárolja a terhesség időtartama, de szintúgy meghatárohatatlan.
2013. júl. 3. 14:25
 2/5 A kérdező kommentje:
Hmm..légyszi, normális választ.:)
2013. júl. 3. 14:38
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem végigvehetnéd az eseteket.


1664 = 2^7 * 13


Kezdjük el felírni, hogy mi nem lehet biztosan (nagyobb, mint 50)


2^7, 2^6, 2^7*13, 2^6*13, 2^5*13, 2^4*13, 2^3*13, 2^2*13


Amik lehetnének életkorok:

2^5, 2^4, 2^3, 2^2, 2^1, 2^1*13


Ezt a hat esetet vedd végig:


2^5=32, maradna 2^2*13 = 4*13. Ezt mind fel kellene használni, mert legalább 16 év kellene. de 4*13-at kizártuk, ezért ez az eset nem lehet.


2^4=16, ennek a fele 2^3=8, marad 13. Ez jó összeállítás (16,13,8)--> 3 gyerek


2^3=8, ebből vagy az előző esetet vesszük, vagy egy másikat: 2^3, 2^2, 2^2, 13 -> 13, 8, 4 ,4 -> ez nem felel meg a követeléseknek, így nem jó (13 többszöröseit értelmetlen venni, mert több lenne 16-nál)


2^2=4, alapból nem lehet, mert 13 felénél kisebb.


2^1 = 2, előző indoklás


2^1*13 = 26, ennek a fele 13, jelen esetben minimum 2^4. Ha 2^4-t választjuk, akkor marad 2^2, de az nem lehet. Vagyis 2^6 kell mindenképpen, de azt kizártuk, így ez az eset sem lehet.


Mindent végigvettünk, így megállapítható, hogy 3 gyereke lehet a hölgynek, akik 16, 13, és 8 évesek.

2013. júl. 3. 14:51
 4/5 Silber ***** válasza:
Amennyiben csak egész számokat használhatunk, úgy valóban. Ügyes.
2013. júl. 3. 15:43
 5/5 anonim ***** válasza:
24%
Nagyon hülye feladat. Nem tudod a saját gyerekeid számát? Kínos. :-)
2013. júl. 3. 19:27