Szervusztok :)


Tudnátok segíteni ebben a feladatban?

Feladat: Egy téglalap alapú egyenes hasáb egyik csúcsából kiinduló lapátlóinak összege 15*√2. Mekkora a téglatest maximális térfogata?


2013. júl. 1. 19:49
 1/4 anonim ***** válasza:
Próbáld visszavezetni számtani-mértani közép közötti egyenlőtlenségre.
2013. júl. 1. 20:45
 2/4 anonim ***** válasza:

A térfogat: V(a,b,c)=a*b*c


Ennek a 3 változós fv-nek keressük a maximumát.


Egy lehetséges mellékfeltétel:


15sqrt(2)=sqrt(a^2+c^2)+sqrt(a^2+b^2)+sqrt(b^2+c^2)


A Lagrans függvény:


L(a,b,c,ß)=a*b*c+ß*(sqrt(a^2+c^2)+sqrt(a^2+b^2)+sqrt(b^2+c^2))-15sqrt(2)


Ennek a gradiense kell, hogy nullvektort adjon:


grad[L(a,b,c,ß)]=0


dL/da=a*c+ß*b/sqrt(a^2+b^2)+ß*b/sqrt(b^2+c^2)=0


dL/db; dL/dc; dL/dß; hasonlóképp számítható...


A négyismeretlenes egyenletrendszer megoldása az, hogy:


a=b=c=5 hosszúságegység. (A test kocka).


Tehát a térfogat maximuma:


Vmax=125 térfogategység.

2013. júl. 1. 21:38
 3/4 BKRS ***** válasza:
100%

a,b,c az élek hossza,

ekkor a térfogat V=abc

A lapátlók összege:

√(a²+b²) + √(a²+c²) + √(b²+c²) = 15√2

abc≤ Számtani-mértani közép ≤((a+b+c)/3)³ = ((a+b)/2+(a+c)/2+(b+c)/2)³/27≤ számtani-négyzetes közép

≤ (√((a²+b²)/2) + √((a²+c²)/2) + √((b²+c²)/2))³/27 =

=(√((a²+b²)) + √((a²+c²)) + √((b²+c²)))³/27√2³ =

= 15³√8/27√8 = 125

Mindkét egyenlőtlenség esetén a tagok egyenlősége biztosítja az egyenlőséget, vagyis ha a=b=c=5 akkor pont felveszi ezt az értéket a téglatest.

2013. júl. 1. 22:17
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen mindkettőtöknek a választ, segítséget. BKRS válasza számomra érthetőbbnek bizonyult. :)
2013. júl. 2. 08:37