Hogyan kell felírni ezt egy egyenletbe? (10-es matek)


Sziasztok!

Valaki kérlek írja le!


Egy kamionsofőr a napi rutinját teljesíti. Egy raklap sört visz egyik városból a másikba. A távolság 140 km. Egyik nap a sofőr 15 perces késésben van, ezért 10 km/h-val gyorsabban megy, mint szokott.


Ezt hogy kell felírni?


2013. jún. 26. 09:33
 1/3 anonim ***** válasza:

És akkor mi történt? Elvették a jogsiját mert ivott a sörből? Vagy mi?


Mert ez még így nem feladat csak történet mesélés :)

2013. jún. 26. 10:22
 2/3 anonim ***** válasza:

De mi félszavakból is megértjük egymást...


Félszavak alapján így kell felírni: (de ha még sem akkor legközelebb írd ide a teljes feladatot)


140=v*t

140=(v+10)(t-1/4)

2013. jún. 26. 10:26
 3/3 anonim ***** válasza:

Legyen x az idő, ekkor:


Alapeset:

v = 140/x


Második eset:

v = 140/(x-1/4)


Egyenlet:

140/x = 140/(x-1/4) - 10


Egyszerűsítve:

(-4x²+x+14)/(4x²-x)=0

-4x²+x+14 = 0


Ennek megoldásai: -7/4; 2

Nyílván jelen esetben negatívval nem számolunk, ezért 2 a helyes megoldás időre


v₁ = 70 km/h

s₁ = 140 km

t₁ = 2 h


v₂ = 80 km/h

s₂ = 140 km

t₂ = 7/4 h = 105 min

2013. jún. 26. 10:46