Hogyan kell megoldani? Egyenletbe kell felírni, majd behelyettesítő képlet és végül ellenőrzés. De hogyan?


1. Egy tartály két csövön keresztül 6 óra alatt telik meg. Az egyik csövön át 5 órával hamarabb telik meg, mint a másikon keresztül. Mennyi idő alatt töltené meg külön-külön a két cső a tartályt?


2. Két ember együtt dolgozva 8 óra alatt tud befejezni egy munkát. Mennyi idő alatt lenne készen egyedül ezzel a munkával az első, illetve a második ember, ha az utóbbinak 12 órával több időre lenne szüksége, mint az elsőnek?


2009. márc. 10. 17:16
 1/4 anonim ***** válasza:

ezek sebbeséges feladatok.


csak ezeknél a sebesség nem "út osztva idővel" hanem "térfogat osztva idővel" illetve "munka osztva idővel" ha a két dolog egyszerre történik (egyszerre ömlik két helyről víz illetve együtt dolgoznak), akkor a sebességek összeadódnak.


ennyivel már kell tudnod csinálni a feladatot.

2009. márc. 10. 17:40
 2/4 anonim ***** válasza:

Sebbességes feladat, két b-vel?

Munkavégzéses feladatok.


1. Ha az egyik csövön x óra alatt telik meg, a másikon x+5 óra kell. Egy óra alatt 1/x illetve 1/(x+5) része telik meg. Ezeket kell összeadni, mivel 6 óra alatt töltik meg, szorozni hattal, és ez egyenlő lesz 1-gyel, mert egy tartályt töltenek meg.

6*[(1/x)+(1/x+5)]=1

6/x+6/(x+5) =1 , szorzod x*(x+5)-tel

6x+30+6x=x^2+5x, rendezve: 0=x^2-7x-30

x1,2 = 10 és -3, de negatív gyök nem lehet.

Így 10 és 15 óra alatt töltenék meg.


A másiknál az elv teljesen ugyanaz, 8-szor (1/x + 1/(x+12) =1, rendezve: x^2-4x-96=0, a gyökök 12 és -8.

2009. márc. 10. 19:35
 3/4 anonim ***** válasza:

a munka az egy valamilyen erő jellegű (pl. erő, forgatónyomaték) és egy elmozdulásjellegű (pl. távolság, szög) mennyiség szorzata.


itt idő van, az max teljesítmény, de semmi esetre se munka.


a sebességget meg elgépeltem...

te meg egy kis okostojás vagy.

2009. márc. 10. 20:52
 4/4 anonim ***** válasza:

nem okostojás.

matematikában ezt a típust munkavégzéses feladatnak nevezik.

2011. dec. 12. 19:11