x,y,z valós számok.2013. jún. 13. 05:16
21/21 BKRS válasza:
De legalább az látszik a függvényedből, hogy
f(t) = h*t² alakú,
vagyis t=0-nál biztosan szélsőértéke van,
továbbá g választásától független az egész, tehát lehet a (0,0,0)-n átmenő egyenesekre szorítani a vizsgálatot.
Mellesleg ha már itt tartunk, esetleg nem az egyenes mentén hanem az
x²/2 + y²/3 + z²/6 = r² ellipszoid felületén és belsejében kéne vizsgálni az egyenlőtlenséget.
A tengelymetszetek abszolút értékei azok r√2, r√3 és r√6 lesz.
Tehát
-r√2≤x≤r√2
-r√3≤y≤r√3
-r√6≤z≤r√6
Vagyis
(x/2+y/3+z/6)² ≤ (r/√2 + r/√3 + r/√6)² = r²/(√2+√3+√6)² ≤ r² = x²/2+y²/3+z²/6
Mivel ez minden r esetén igaz, ezért a tér minden pontján igaz.
Ami ha jól látom egy koordináta geometriai bizonyítás lett.