x,y,z valós számok.

#valóság #egyenlőtlenség #három változós
2013. jún. 13. 05:16
1 2 3
 11/21 BKRS ***** válasza:

Szátani-Mertani közepes megoldás még nincs.


(x/2) = √(tx/2 * 1/2t) ≤ (1/2)(tx/2 + 1/(2t))

(y/3) = √(ty/3 * 1/3t) ≤ (1/2)(ty/3 + 1/(3t))

(z/6) = √(tz/6 * 1/6t) ≤ (1/2)(tz/6 + 1/(6t))

x/2 + y/3 + z/6 ≤ (1/2)(tx/2 + 1/(2t)) + (1/2)(ty/3 + 1/(3t)) + (1/2)(tz/6 + 1/(6t)) =

=(1/2)(t(x/2+y/3+z/6) + (1/t)(1/2+1/3+1/6)) = ...

Legyen t=√(1/2+1/3+1/6)/√(x/2 + x/3+x/6)

...=(1/2)(√(1/2+1/3+1/6)/√(x/2 + x/3+x/6) *(x/2 + x/3 + z/6) +

+√(x/2 + x/3+x/6)/√(1/2+1/3+1/6) * (1/2+1/3+1/6) )=

=√(x/2+y/3+z/6)√(1/2+1/3+1/6) =

=√(x/2+y/3+z/6)


Tehát:

x/2 + y/3 + z/6 ≤ √(x/2+y/3+z/6)

2013. jún. 14. 21:17
 12/21 BKRS ***** válasza:

egy lényegileg különböző megoldás, amennyiben nem használja bongolo felbontási módszerét. Ez is a számtani-mértani középen alapul:


Legyen

A=x²/2 + y²/3 + z²/6

B=x/2+y/3+z/6

C=1/2 + 1/3 + 1/6 = 1


Ekkor

AC/B² + 1 = AC/B² + C/C =

= (x²C/2B² + 1/2C) + (y²C/3B² + 1/3C) + (z²C/6B² + 1/6C) ≥

≥ 2√(x²C/2B² * 1/2C) + 2√(y²C/3B² * 1/3C) + 2√(z²C/6B² * 1/6C) =

=2√(x²/4B²) + 2√(y²/9B²) + 2√(z²/36B²)=

=2(x/2 + y/3 + z/6)/B = 2

Tehát AC/B² + 1 ≥ 2

AC/B² ≥1

A ≥ B²


x²/2 + y²/3 + z²/6 ≥ (x/2 + y/3 + z/6) ²

2013. jún. 14. 21:36
 13/21 bongolo ***** válasza:

BKRS, sziporkázol :)


Én csak apró javítgatásokat tudok hozzátenni... A #11-ben x,y,z helyett x²,y²,z² kellene, meg a t-ben is x,x,x helyett x²,y²,z²:


|x/2| = √(tx²/2 * 1/2t) ≤ (1/2)(tx²/2 + 1/(2t))

|y/3| = √(ty²/3 * 1/3t) ≤ (1/2)(ty²/3 + 1/(3t))

|z/6| = √(tz²/6 * 1/6t) ≤ (1/2)(tz²/6 + 1/(6t))

|x/2| + |y/3| + |z/6| ≤ (1/2)(tx²/2 + 1/(2t)) + (1/2)(ty²/3 + 1/(3t)) + (1/2)(tz²/6 + 1/(6t)) =

=(1/2)(t(x²/2+y²/3+z²/6) + (1/t)(1/2+1/3+1/6)) = (1/2)((x²/2+y²/3+z²/6)·t + 1/t) = ...

Legyen t=1/√(x²/2 + y ²/3+z²/6)

...=(1/2)( (x²/2 + y²/3 + z²/6)/√(x²/2 + y²/3+z²/6) + √(x²/2 + y²/3+z²/6) )=

=√(x²/2+y²/3+z²/6)


Tehát:

|x/2| + |y/3| + |z/6| ≤ √(x²/2+y²/3+z²/6)

(x/2 + y/3 + z/6)² ≤ (|x/2| + |y/3| + |z/6|)² ≤ x²/2+y²/3+z²/6


Így nem kell pozitívnak lennie x,y,z-nek.

(A Jensen a legjobb ebből a szempontból is, annál nem kell ilyen abszolút értékes variálás. Amit én írtam (Cauchy...), az is a #1-es formájában csak pozitívaknál jó ehhez a feladathoz, de az teljesül négyzetre emelés után is; nem is tudom, miért a gyökös alakot írtam fel.)


A #12 picit leegyszerűsítve (nem kell a C) és kis pontosítással a negatívaknál:


A=x²/2 + y²/3 + z²/6

B=x/2 + y/3 + z/6


A/B² + 1 = A/B² + 1/2 + 1/3 + 1/6 =

= (x²/2B² + 1/2) + (y²/3B² + 1/3) + (z²/6B² + 1/6) ≥

≥ 2√(x²/2B² · 1/2) + 2√(y²/3B² · 1/3) + 2√(z²/6B² · 1/6) =

=2√(x²/4B²) + 2√(y²/9B²) + 2√(z²/36B²)=...

Ha x,y,z pozitívak:

...=2(x/2 + y/3 + z/6)/B = 2

Ha x,y,z lehet negatív is:

...=2(|x|/2 + |y|/3 + |z|/6)/|B| ≥ 2

Tehát A/B² + 1 ≥ 2

A/B² ≥1

A ≥ B²

2013. jún. 15. 01:08
 14/21 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm a válaszokat! Rendesen lefárasztott.
2013. jún. 15. 03:18
 15/21 A kérdező kommentje:
Van egy két elírás, csak mondom, hogy az nem baj, legalább valamit én is csinálok. Még egyszer nagyon köszi!
2013. jún. 15. 03:29
 16/21 A kérdező kommentje:

Ah azt írnám, hogy ha az azonosság nemnegatív x,y,z-re igaz, akkor:

(x/2 + y/3 + z/6) ² ≤ (|x|/2 + |y|/3 + |z|/4 )² ≤ |x|²/2+|y|²/3+ |z|²/6 = x²/2 + y²/3 + z²/6

Akkor ebből következne, hogy elég csak pozitív x,y,z-re bizonyítani,

és akkor mehet akármelyik az eredeti formában?

Illetve a C-s egyszerűsítés az azért egyszerüsít.

2013. jún. 15. 03:34
 17/21 A kérdező kommentje:

Nem akarok telhetetlen lenni, de nem lehetne valahogy deriválni?

f(x,y,z) = (x/2 + y/3 + z/6)² -( x²/2 + y²/3 + z²/6)

Az a kérdés, hogy hol van és mekkora ennek a minimuma.

Nem lehetne ezt valahogy deriválni?

df/dx = 2(x/2 + y/3 + z/6)/2 - 2x/2 = -x/2 + y/3+ z/6

d²f/dx² = -1/2

df/dy = 2(x/2 + y/3 + z/6)/3 - 2y/3 = x/3 -4y/9 + z/9

d²f/dy² = -4/9

df/dz = 2(x/2 + y/3 + z/6)/6 - 2z/6 = x/6 + y/9 - 10z/36

d²f/dz² = -5/36

Továbbá d³f/dxdydz = 0 mindegy milyen sorrendben deriválunk.

Szóval akkor most mi van?

Akkor ez azt jelenti, hogy maximuma van a függvénynek?

Látszik az is, hogy hol?

-x/2 + y/3+ z/6 =0

x/3 -4y/9 + z/9 =0

x/6 + y/9 - 10z/36=0

Ha x=y=z akkor mind ahárom 0.

Mondjuk x= 2y/3+z/3 -at a másik kettőbe behelyettesítek, akkor:

-2y/9 +2z/9=0

8y/36 -8z/36 = 0

Vagyis z=y

és akkor vissza az elsőbe:

x=y=z.

Tehát mindhárom akkor 0 ha x=y=z.

A második deriváltak azok meg mind negatívok, akkor itt igaz, hogy maximum van?

Mert itt a függvény értéke akkor 0 lenne, ami azt jelentené, hogy az egyenlőtlenség úgy igaz ahogy a feladat kéri.

Csak a deriválásban nem vagyok biztos, hogy így jó-e, van rá valami szabály biztos, hogy mikor lehet így megcsinálni. Mintha pont valami ilyesmi kellene:

d²f/dxdy = 1/3 = d²f/dydx

d²f/dxdz = 1/6 = d²f/dzdx

d²f/dydz = 1/9 = d²f/dzdy

A wikipédia sajnos nem segített rajtam.

2013. jún. 15. 04:43
 18/21 bongolo ***** válasza:

A Hesse mátrixnak nézz utána. Az aldeterminánsoknak kell váltott előjelűnek lenniük, hogy maximumot találj.

[link]

2013. jún. 15. 23:35
 19/21 A kérdező kommentje:

H = [-1/2, 1/3, 1/6][1/3, -4/9, 1/9][1/6, 1/9, -5/36]

-1/2 < 0

-1/2 * (-4/9) - 1/3 *1/3 = 2/9-1/9 = 1/9 > 0

det(H) = -5/162 + 1/162 + 1/162 + 2/162 + 1/162 + 5/324>0

De ez csak annyit jelent, hogy egyetlen pontban sincs szélsőérték, ami igaz, hiszen "az x=y=z egyenes mentén van a szélsőérték".

Most ezzel mit lehet így csinalni, eleve nem egy pontbankeresem a szélsőértéket hanem egy egyenes mentén.

2013. jún. 16. 06:15
 20/21 A kérdező kommentje:

Még mindíg a deriváláson töröm a fejem.


Ha mondjuk:

x=at + g

y=bt+g

z=ct+g

Akkog

f(t) = (x(t)/2 + y(t)/3 + z(t)/6) ² - x(t)²/2 - y(t)²/3 + z(t)²/6 = (at/2 + bt/3 + ct/6 + g)² - (at+g)²/2 - (bt+g)²/3 - (ct+g)²/6 = a²t²/4 + b²t²/9 + c²t²/36 + abt²/3 + act²/6+ bct²/9 -a²t²/2 - b²t²/3 - c²t²/6 = t²*h ahol

h = (ab/3 + ac/6 +bc/9 - a²/4 - 2b²/9 - 5c²/36)

f(t)-nek vagy minimuma vagy maximuma van t=0-ban attól függően, hogy h pozitív vagy negatív.

Ez gondolom ugyanúgy kezelhető probléma mint az eredeti volt, vagyis nem igazán érdemes deriválgatni, az algebrai kavarást nem lehet megúszni.


Akkor maradok a Jensen-nél, az a legrövidebb. Azért ha valakinek lesz még valami jó ötlete azért még pontozok.

2013. jún. 16. 23:01
1 2 3