Lehet-e független két diszjunkt A és B esemény? Miért?


Kérek szépen egy részletes magyarázatot is.


Köszönöm



2013. jún. 3. 09:00
 1/4 anonim ***** válasza:

Igen, de csak akkor, ha valamelyiknek a valószínűsége 0.


Az, hogy a két esemény diszjunkt, azt jelenti, hogy metszetük az üres halmaz (azaz a lehetetlen esemény). A függetlenség azt jelentené, hogy

P(AB)=P(A)*P(B).

A diszjunktság miatt P(AB)=0, vagyis

0=P(A)*P(B).

Ez csak úgy lehetséges, ha P(A)=0 vagy P(B)=0.

2013. jún. 3. 09:47
 2/4 A kérdező kommentje:

Köszi,

Erre gondoltam én is, csak egy egyetemi jegyzetben (DE) olvastam, hogy

"Ha két esemény független, akkor nem lehetnek egymást kizáróak, és fordítva."

S ez egy kicsit összekevert.


Tudsz esetleg példát is mondani rá?

2013. jún. 3. 09:59
 3/4 anonim ***** válasza:

Lényegében ott a példa az előző leírásban:

legyen A a lehetetlen esemény (pl. egy szabályos dobókockával 6-nál nagyobbat dobunk), B pedig bármi más (pl. egy szabályos dobókockával nem dobunk 6-nál nagyobbat).

Ekkor a két esemény egymást kizárja.

Együttes bekövetkezésük valószínűsége 0. "A" valószínűsége 0, B valószínűsége 1, tehát 0=0*1 miatt a két esemény független.


A jegyzetben szereplő megállapítás akkor lenne helytálló, ha a függetlenség definíciójában feltennénk, hogy az események pozitív valószínűségűek (van, amikor szokás ezt feltenni).

2013. jún. 3. 10:30
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm.
2013. jún. 3. 11:06