akkor bizonyítsuk, hogy ha egy sor elemeinek a szorzat független a sor megválasztásától, akkor egy oszlop elemeinek a szorzata is független lesz az oszlop választásától.
Pontosabban ha
Π_j ( a_i,j) = C minden i-re,
akkor Π_i (a_i,j) = C minden j-re.
2013. jún. 1. 03:55
1/2 BKRS válasza:
A jelöléseidet fogom használni az indexre és futó változóra. A menetrend a szokásos, ahogy át szoktunk térni sorokról oszlopokra négyzetes mátrixokban:
C = Π_j ( a_i,j) = Π_j ( x_i + y_j )
Theát mondjuk tekintsük az alábbi polinomot:
f(x) = Π_j ( x+ y_j) - C
Ez egy n-ed fokú polinom. A főegyütthatója 1.
A zérushelyei: x_1, x_2, ... x_n
f(x) = (x - x_1)(x -_x2)...(x - x_n)
Π_i ( x_i + y_k) = (-1)^n * f(y_k) = (-1^n) Π_j (y_k - y_j ) = 0
vagyis minden k-ra:
Π_i ( a_i,k) = C
2/2 A kérdező kommentje:
Köszi!
2013. jún. 5. 01:40