Játék vagy matematika? Kaphatnék valakitől használható ötletet, hogy miképpen kell vagy lehet egy ilyen jellegű kendurús feladatnak nekifogni? És mi a megoldás? (A folytatás alább).


Kattints a linkre!


[link]



2013. máj. 22. 18:40
 1/1 anonim ***** válasza:

Jelöljül p-vel a pozitív forgásirányban történt ugrások számát, és n-nel a negatív irányúakat.

Ekkor ugye p+n=14.


Mármost hogyan érkezhetünk E pontba?

Vagy úgy, hogy p nagyobb, mint n és ekkor a "nettó" ugrásszám, azaz p-n értéke 1; 6; 11; 16; ...

Vagy úgy, hogy n nagyobb p-nél, és ekkor a "nettó" ugrásszám, azaz n-p értéke 4; 9; 14; 19; ...


Most látszólag sokféle egyenletrendszert kellene megoldani, DE!! p+n páros, így p-n, ill. n-p is páros kell legyen. Másrészt a különbség nem lehet túl nagy, mert két pozitív számról van szó, pontosabban a különbségük legfeljebb 13 lehet.


Így marad két egyenletrendszer:

(1) p+n= 14 és p-n=6

vagy

(2) p+n=14 és n-p=4


Ezek megoldásai:

(1) p=10; n=4

(2) p=5; n=9


Most már csak ezek permutációit kell összszámolni:

14!/(10!*4!)+14!/(5!*9!)


Ez pedig 1001+2002=3003

2013. máj. 23. 00:16