Hány hatjegyű szám képezhető a 0, 0,2,2,3,6 számjegyekből?

Tudom, hogy a megoldás 120, de valaki le tudná vezetni nekem? Előre is köszi.

2013. máj. 28. 16:45
 1/1 anonim válasza:

Ha 2-es az első számjegy:

Maradék számjegyek: 0,0,2,3,6 Ezeket 5!/2! (5*4*3*2*1/2) féle módon lehet sorba rendezni, mert a két nulla nincs megkülönböztetve. Ugye az első helyre kerülhet 5 féle, a másodikra 4 féle, stb. 5*4*3*2/2=60.

(nem gond, hogy 2db kettes van, mert itt gyakorlatilag azt számoljuk, hogy hány féle képpen lehet a 0,0,2,3,6 számjegyeket sorba rakni.)

Ha nem 2-es az első számjegy:

Ekkor az első helyre csak a 3 vagy a 6 kerülhet, mert nulla nem lehet az első helyen. Tehát az első helyre kerülhet 2 szám, a másodikra már bármi, azaz 5, a harmadikra 4, stb. Viszont itt a két kettest sem különböztetjük meg, tehát a megoldások száma 2*5*4*3*2/(2*2)=2*5*4*3*2/4=60


60+60=120

2013. máj. 28. 17:33