Mekkora tömegű 0 °c jeget kell 400g tömegű 20°C hőmérsékletű vízbe dobni hogy az 8°C hőmérsékletű legyen?


magát a folyamatot nem értem arra lenne szükségek hogy megértsem a gondolatmenetet és hogy a képletet hogyan kell összerakni



2013. máj. 22. 22:52
 1/4 Silber ***** válasza:

Feltesszük, hogy a jég olvadásponti.

Q1=Q2

m1*c1*(T1-T)=m2*c2*(T-T2)

m2=m1*c1*(T1-T)/(c2*[T-T2])=m1*(T1-T)/(T-T2)


m2=0,4*(20-8)/(8-0)=0,6 kg

2013. máj. 22. 23:00
 2/4 bongolo ***** válasza:

(Silber, nem vetted figyelembe, hogy jégről van szó.)


Kérdező: Először a 0 fokos jégből 0 fokos víz lesz. Ez az olvadás. Ahhoz is hő kell: a fajlagos olvadáshő megmutatja, hogy 1 kg szilárd halmazállapotú anyag (most jég) menyi hőenergia hatására alakul át változatlan hőmérsékletű folyadékká.

L = 333,7 kJ/kg


Ha m tömegű jég olvad fel, ahhoz m·L hő kell.


Utána a 0 fokos víz melegszik mindaddig, amíg T=8°C fokos nem lesz. Ehhez tatozó fogalom a fajlagos hőkapacitás (fajhő): azt mutatja meg, hogy 1 kg anyag mennyi hőenergia hatására melegszik fel 1 fokkal. A víz esetében:

c = 4,18 kJ/kg°C


Ha m tömegű víz 8 fokkal melegszik, ahhoz 8·m·c energia kell.


Ezt a sok hőenergiát az adja, hogy a 20 fokos víz hőmérséklete 8 fokra csökken. Ehhez is ugyanaz a c fajhő tartozik, mint a melegedéshez: Ha 400 g = 0,4 kg víz hőmérséklete 12 fokkal csökken, akkor 12·0,4·c energia szabadul fel. Ez a hőenergia adja azt a hőt, ami melegíti a jeget majd a vizet:


m·L + 8·m·c = 12·0,4·c


Ebből kijön az m, kg-ban.

2013. máj. 22. 23:11
 3/4 Silber ***** válasza:
Jogos, ily későn vízre asszociáltam.
2013. máj. 22. 23:20
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm mindkét választ!
2013. máj. 23. 06:29