Pajkii kérdése:

Nem értem a matekházit. Valaki segítene?


Feladat:

Egy derékszögű háromszög befogói: 5 cm és 12 cm. Az átfogóhoz tartozó magasság a háromszöget két háromszögre bontja. Mennyi ezen két háromszög területének aránya?



2013. máj. 20. 12:39
 1/4 anonim ***** válasza:
Nem érted mi a feladat, vagy nem tudod, hogyan kell megcsinálni?
2013. máj. 20. 13:54
 2/4 anonim ***** válasza:

Küldöm a linket, remélem érthető.

[link]

2013. máj. 20. 17:35
 3/4 anonim ***** válasza:

Mivel a két terület aránya a kérdés, kis gondolkodással sokkal rövidebben is célba lehet érni.


Az előző válaszoló rajzát kiegészítve az átfogóhoz tartozó magasság (m) talppontjának jelével (P),

legyen

BP = p

PC = q

Ezekkel a jelölésekkel a két részháromszög területe

T2 = p*m/2

T1 = q*m/2

A hányadosuk

n = T2/T1 = p/q


Legyen továbbá

AB = b

AC = a

BC = c


Most bevetjük a befogótételt

b² = p*c

a² = q*c

A két egyenlet hányadosa

b²/a² = p/q

A jobb oldal nem más, mint a két terület keresett hányadosa, vagyis

n = b²/a²

=========


Az előző válaszoló ennek a reciprokát számolta, ami ugyanúgy jó, mert nem volt kikötve a hányados iránya.

Azért választottam ezt az arányt, mert ez szép kerek szám. :-)

Ugyanis behelyettesítés után az eredmény

n = 144/25

n = 5,76

======


DeeDee

**********

2013. máj. 21. 02:31
 4/4 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm mindenkinek! :)
2013. máj. 21. 15:33