Hogyan kell ezt a matematikai egyenletet megoldani? (9-osztály)


(x-4)*(3x+6)+(x-4)*(12x+48)=0


köszönöm


2013. máj. 18. 16:07
 1/2 anonim ***** válasza:
fogalmam sincs pedig megcsináltam a középiskola összes osztályát, viszont az érettségin már nem engedtek át a szemétládák.
2013. máj. 18. 16:09
 2/2 anonim ***** válasza:

Alakítsuk a bal oldalt, kiemelve (x-4)-et:


(x-4)*(3x+6+12x+48)=(x-4)*(15x+54).

Ez a szorzat pontosan akkor 0, ha valamelyik tényezője 0. Tehát két eset lehetséges:


x-4=0, azaz x=4.

15x+54=0, azaz x=-54/15=-18/5.


Mindkét gyököt behelyettesítve még el kell végezni az ellenőrzést, és kiderül, hogy megoldja az egyenletet.

2013. máj. 18. 17:11