Csacska94 kérdése:

5 m/s kezdősebességgel függőlegesen lefelé hajítunk egy követ. Mennyi idő alatt négyszereződik meg a mozgási energia?


#munka #energia #fizika #lefelé hajítás #v0 kezdősebesség
2013. máj. 18. 09:59
 1/4 anonim ***** válasza:
2013. máj. 18. 10:08
 2/4 A kérdező kommentje:
De akkor a tömeg hogy esik ki? Mert az nincs megadva... :/
2013. máj. 18. 10:37
 3/4 bongolo ***** válasza:

Kezdeti mozgási energia: 1/2·m·v₀²

Ha megnégyszereződik, akkor még hozzáadódik 3/2·m·v₀².

A mozgási energia attól nő, hogy a helyzeti energiából mozgási lesz. Ha h mélyre esik le, akkor m·g·h ez az átalakult helyzeti energia.


Vagyis:

3/2·m·v₀² = m·g·h

Ebből kiesik az m.

h = (3v₀²)/(2g) = ... számold ki


Kérdés, hogy mennyi idő alatt tesz meg ennyi utat. Az meg kijön az egyenletesen gyorsuló mozgás út-képletéből:


s = v₀·t + 1/2·a·t²


Most itt s=h és a=g. Helyettesítsd be, lesz egy másodfokú egyenlet t-re. Megoldóképlettel kijön az idő (persze a két megoldásból a pozitív lesz a jó).

2013. máj. 18. 11:00
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszi. :)
2013. máj. 18. 11:25