Sehogy sem tudom megcsinálni a matekot. Segítene valaki?


Több oldalon keresztül próbálgattam, de nem jött ki. Igazából lehet a módszerrel vana baj, mert órán még nem vettük, hogy kell ezt megoldani, de a tanár feladta házinak.


Szóval a feladat:

(√7+√2)*(9-2√14)

---------------- (törtvonal)

√7-√2


szóval én ezt úgy gondoltam megszorzom √7+√2 -vel és így a számlálóban és a nevezőben is azonosság lesz. így kell csinálni? Mert tényleg sokat próbálkoztam, de kész káosz..


2009. szept. 30. 15:04
 1/7 anonim válasza:
basszus, hanyadikos wagy?? ez engem is megfogott... pedig 12.es wagyok. olyan rég wolt.. próbálkozom wele!!:D
2009. szept. 30. 16:44
 2/7 A kérdező kommentje:

10.-es vagyok.

Igazából a tanárnő az érettségi gyűjteményből vette. :D

2009. szept. 30. 16:57
 3/7 A kérdező kommentje:

de azért köszi, hogy próbálkozol.

én is itt szenvedek vele. muszáj lesz valahogy megcsinálni. :S

2009. szept. 30. 17:01
 4/7 anonim ***** válasza:

Jól gondoltad a nyitó kérdésben, √7+√2-el kell megszorozni a tört számlálóját illetve nevezőjét, ekkor a nevező gyöktelenedik, a számlálóban pedig kibontva a (√7+√2) négyzetét és újra alkalmazva az (a-b)(a+b)=anégyzet+bnégyzet azonosságot szintén lehet gyökteleníteni:

(√7+√2)*(√7+√2)*(9-2√14)=(2+2√14+7)*(9-2√14)=(9+2√14)*(9-2√14)=81-4*14=25,

innen már csak egyszerűsíteni kell, így végeredménynek 5 adódik.

Sry, nem találtam meg h hogyan lehet ide felső indexet írni, ezért az egyedi 'anégyzet' jelölés:P

2009. szept. 30. 17:16
 5/7 anonim ***** válasza:

Előző vok, vmi nem tetszett a gépnek, szal a 2&

#8730;14 az 2√(7*2)=2√14-et jelent

2009. szept. 30. 17:18
 6/7 anonim ***** válasza:

És az azonosságot is rosszul írtam le, bár gondolom rájöttél:)

szal (a+b)(a-b)=anégyzet-bnégyzet

2009. szept. 30. 17:24
 7/7 A kérdező kommentje:

ó köszönöm szépen.

most így már könnyű tudom, de összesen egy szorzásjelen buktam el mert plusz jelet rajtam a helyére és így egy nagyon furcsa szám jött ki.

köszönöm még egyszer. :)

2009. szept. 30. 17:36