Kémia, gázelegyes feladatban tudnátok segíteni?


Mekkora tömegű kalciumot égettünk el a standard állapotú, 1,5 dm3 térfogatú levegőben, ha a reakció után visszamaradó gázelegy hidrogéngázra vonatkoztatott sűrűsége 14.30 ?


Magyarázatot is tudna valaki adni a levezetéshez? Köszi!



2013. máj. 10. 10:00
 1/2 Silber ***** válasza:

A relatív sűrűség képletéből kijön, hogy az átlagos moláris tömeg 28,6.

Az ideálig gáz állapotegyenlete alapján n(össz)=0,061 mol.

A levegő összetétele alapján (itt 78% N2, 22% O2):

n(N2)=0,78*0,061=0,048 mol, n(O2)=0,013 mol.

Átlagos moláris tömeg képlete kétkomponensű, égetett elegy esetén:

28,6=x*28+(1-x)*32 (csak N2-t és O2-t feltételezve).

x=0,85 N2.

0,15 rész O2 maradt a gázelegyben.


Ennyit segítettem. Ezt követően oldd meg magad, csak csuklómunka.

2013. máj. 10. 11:53
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm. Sikerült!
2013. máj. 10. 13:01