Mekkora tömegű kalciumot égettünk el a standard állapotú, 1,5 dm3 térfogatú levegőben, ha a reakció után visszamaradó gázelegy hidrogéngázra vonatkoztatott sűrűsége 14.30 ?
Magyarázatot is tudna valaki adni a levezetéshez? Köszi!
2013. máj. 10. 10:00
1/2 Silber válasza:
A relatív sűrűség képletéből kijön, hogy az átlagos moláris tömeg 28,6.
Az ideálig gáz állapotegyenlete alapján n(össz)=0,061 mol.
A levegő összetétele alapján (itt 78% N2, 22% O2):
n(N2)=0,78*0,061=0,048 mol, n(O2)=0,013 mol.
Átlagos moláris tömeg képlete kétkomponensű, égetett elegy esetén:
28,6=x*28+(1-x)*32 (csak N2-t és O2-t feltételezve).
x=0,85 N2.
0,15 rész O2 maradt a gázelegyben.
Ennyit segítettem. Ezt követően oldd meg magad, csak csuklómunka.
2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm. Sikerült!
2013. máj. 10. 13:01