Kémia, gázelegyes? Feladatban kérnék segítséget!


Mekkora tömegű szenet égettünk el 2 dm3 normállállapotú levegőben, ha a reakció után a gázelegy sűrűsége normál körülmènyek között 1,3137 g/dm3?

Levegő összetétele: 21 V/V% oxigèn, 79V/V% nitrogèn.


Értehetően levezetné valaki? Nem nagyon értem az ilyen gázelegyes feladatokat, mikor levegőben égetünk. Esetleg vmi rövid struktúra, hogy mire figyeljek oda?


Előre is nagyon szépen köszönöm!!!



2013. ápr. 30. 08:40
 1/2 Simon0211 válasza:

Na nézzük csak, szép kis összetett feladatot írtál ki! A levegőnek csak az O2 tartalma fog részt venni az égetésben: C+O2=CO2 Mint az egynlet szerint is látszik egy mol O2 egy mol CO2 gázt "termel". Ez azért fontos mert így a gázelegy térfogata nem változik, mivel a gázok térfogata adott körülmények között azonos térfogaton azonos anyagmennyiségű molekulát tartalmaz. Így a reakció után továbbra is 2 dm3 lesz a gázunk térfogata. A sűrüség alapján a gáz tömege 1,3137*2=2,6274 gramm. Mivel a gáz normál állapotban van és 2 dmünk van belőle ezek alapján a "molja" n=V/Vm --> 2/22,41=0,089 mol anyagról beszélhetünk. A tömeg és az anyagmennyiség alapján számolhatunk átlagos moláris tömeget: 2,6274/0,089=29,52. Vegyük azt hogy x-gramm szenet égettünk el, ami (X/12) molnak felel meg. A kiindulási 2 dm levegőnk 0,42 dm3 oxigént, azaz 0.0187 mol O2 tartalmaz, valamint 1,58 dm3 N2, azaz 0,0705 mol N2 tartalmaz. A nitrogén nem vesz részt a reakcióban! Az egyenlet alapján tudjunk hogy (X/12) mol C (X/12) mol O2-t fogyasztott és (X/12) mol CO2 termelt. Az összes eddigi információt felhasználva felírhatunk egy egyenletet:

(0.0187-(X/12))*32+0.0705*28+(X/12)*44 = 29,52*((0.0187-(X/12))+0.0705+(X/12))

2013. máj. 1. 17:44
 2/2 Simon0211 válasza:
Remélem nem írtam el sehol! Kiszámolni mi jön ki X-re már a te feladatod ;)
2013. máj. 1. 17:45