Ha az autóbusz A-ból B-be 8 km/h-val nagyobb átlagsebességgel tenné meg ,akkor menetideje 48 perccel rövidebb volna;ha viszont átlagsebessége 2 km/h -vel kisebb volna,menetideje 15 perccel hosszabb volna. Mekkora az autóbusz sebessége? Mekkora az Út hossza?



Igazábol az egyenletig nem tudom megcsinalni,felkene irni egy egyenletet de nem megy segitsetek! :)


2013. ápr. 23. 18:34
 1/2 BKRS ***** válasza:

Mondjuk x a sebesség és d a távolság t idő alatt teszi meg.

48 perc az 48/60 = 8/10 óra

15 perc az meg 1/4 óra

így aztán:

d=x*t

d=(x+8)*(t-8/10)

d=(x-2)*(t+1/4)


vagyis:

d=x*t

d=tx+8t-8x/10-64/10

d=tx-2t+x/4-2/4


tx helyébe d-t írva:

d=d+8t-8x/10-64/10

d=d-2t+x/4-2/4


0=8t-8x/10-64/10

0=-2t+x/4-2/4


A másodikat 4-gyel szorozva:

0=8t-8x/10-64/10

0=-8t+x-2

A kettőt összeadva:

0=2x/10 -84/10

Ebből x=42 km/h a busz sebessége

t=5

d=210 km az út hossza

2013. ápr. 23. 18:57
 2/2 anonim ***** válasza:

Tessék, az egyenletrendszer:

[link]

Ebből már megy?

2013. ápr. 23. 18:59