Kémia: Mi történik, ha a következő anyagokat ecettel (az ecetsav vizes oldatával) reagáltatjuk: alumínium kanál, vízkő, szódabikarbóna, tea-lé? Mik a reakciók egyenletek?


2013. máj. 7. 13:25
 1/2 anonim ***** válasza:

alumíniummal: nem tudok mást elképzelni, csak acetát képződést:

3CH3-COOH+Al = (CH3-COO)ˇ3Al + 1,5 H2


Vízkő: kétfajta is lehet magnézium vagy kalcium-karbonát

CaCO3+2CH3-COOH = (CH3-COO)ˇ2Ca + CO2 + H2O

(ugyan ez magnéziummal)


Szódabikarbóna is nagyon hasonlóó...

CH3-COOH+NaHCO3=CH3-COONa + CO2 + H2O


Tea lé: csak sötétebb színű lesz, vörös káposztával (antocián) piros színű lesz, mert a teában található antocián indikátorként működik:

CH3-COOH+H2O=CH3COO- + H3O+

2013. máj. 13. 17:40
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszi a választ. Amúgy az alumíniumnál nem védő alumínium-oxid réteget képez az alumínium és így nem reagálnak? Vmi ilyesmit olvastam...
2013. máj. 14. 17:10