Tudnatok egy elemi szamelmeleti kerdest igazolni?

Azt kellene bizonyitani, hogy minden szamnak legalabb annyi 4k+1 alaku osztoja van mint ahany 4k-1 alaku osztoja.

2013. máj. 7. 03:34
 1/4 bongolo ***** válasza:

Az könnyen belátható, hogy a 4k-1 alakú szám az vagy prím, vagy ha összetett szám, akkor (4m-1)(4n+1) alakú. (Ha 4m vagy 4m+2 lenne benne, akkor ugyanis páros lenne.)


Vagyis a 4k-1 alakú összetett szám osztókhoz hozzárendelhető az ő 4n+1 alakú osztójuk, azokkal nincs gond. Ssak a prímeket kell nézni.


Ha egyetlen prím van, akkor az 1 = 4·0+1 rendelhető hozzá.


Ha kettő is van: 4k-1 és 4m-1, akkor ezek szorzata is osztója a számnak, az pedig 4(4km-k-m)+1 alakú. A másik itt is lehet az 1=4·0+1.


Ha több prím osztója van, mondjuk n>2 darab, akkor lehet ezekből (n alatt 2) ≥ n párt alkotni, amik szorzatai 4k+1 alakúak és persze mind osztói a számnak.

2013. máj. 7. 11:27
 2/4 bongolo ***** válasza:

Még az az eset is kell, hogy egy prím osztó többszörös osztó (vagyis az n-edik hatványon van). Ekkor p·p, p·p², p·p³ ... p·p^(n-1) párokat lehet csinálni, meg ott van még az 1=4·0+1.


... de ez így kezd túl sokféle eset lenni, valószínű van egy huszárvágás, ami egyben kezeli őket...

2013. máj. 7. 12:23
 3/4 BKRS ***** válasza:

Hmm, ha elemi számelmélet, akkor lehet hogy már tanultátok, hogy egy szám hány féle különböző módon írható fel két négyzetszám összegére. Ha jól emlékszem a tétel azt mondja ki, hogy 4-szer annyi féle képpen mint amennyivel több 4k-1 alakú osztója van mint 4k+3 alakú. Ez legalább 0.

Nem csodálkoznék, ha ezt a tételt bizonyítottátok volna a legutóbbi gyakorlaton vagy órán és itt ennek az alkalmazását várná a tanerő.

2013. máj. 7. 15:31
 4/4 A kérdező kommentje:
A negyzetszamok nyertek, az elso megoldas is jo irany, a negyzetszamos tetelnek hasonloan mentunk neki. Valoszinuleg mukodne.
2013. máj. 8. 00:44