A feladat ez lenne: Végtelen hosszú egyenes vezetőben I áram folyik. Egy tőle l távolságban elhelyezkedő párhuzamos vezetőben az előzővel megegyező irányú nI áram folyik. Az első vezetőtől milyen távolságban lesz az eredő mágneses térerősség nulla?

X=l/(n+1) Ezt a képletet találtam és a kérdésem csak annyi lenne, hogy az az "n" az mit jelent? Valamint, hogy ezt a képletet akkor lehet használni csak, ha az áramok iránya megegyezik. De mi van akkor, ha az irányuk ellentétes?



#feladat #fizika #áram #mágneses térerőség
2013. máj. 6. 09:35
 1/2 anonim ***** válasza:

Az n nyilvánvalóan egy pozitív egész szám, mint ahogy általában a matematikában szokás ezt jelölni.


Ha kinyitod a fizikatankönyvedet, akkor megtalálod benne az Ampere-féle gerjesztési törvényt, amely épp azt írja le, hogy milyen egy végtelen hosszú egyenes vezető körül a mágneses tér. Ebből láthatod, hogy a mágneses tér egyenesen arányos az áramerősséggel, és fordítottan arányos a távolsággal. Mivel a mágneses indukcióvektor - ahogy neve is mutatja - vektoriális mennyiség, két vektor eredője csak akkor lehet nulla, ha nagyságuk megegyezik, de irányuk ellentétes. Mivel a mágneses tér mindkét vezető körül henger alakú, ilyen csak a két vezető között fordulhat elő, ahol az irányításuk épp ellentétes. Vagyis már csak az a kérdés, hogy az első vezetőtőtől milyen távolságban. Mivel a második vezetőben n-szer akkora áram folyik mint az elsőben, ezt egy n-szer akkora távolságnak kell kompenzálnia, hogy így éppen akkora legyen az adott pontban a mágneses tér nagysága, mint amit az első vezető gerjeszt. Tehát a két vezető közti távolságot n+1 részre osztod fel, vagyis az első vezetőtől éppen


X=l/(n+1)


távolságban van ez a pont.


Ha az áramok iránya ellentétes, akkor a második vezető körüli mágneses tér is a tükörképe lesz az előző esetben lévőnek. Ilyenkor nem a két vezető között, hanem az elsőtől mérve a másodikkal ellentétes irányban találunk 0 mágneses terű pontot. Ebben az esetben gerjesztési törvény alapján írható, hogy


n*I/(2*pi*x*l) = I/(2*pi*(x-1)*l), vagy rövidebben


n/x = 1/(x-1)


Innen x = n/(n-1), azaz az első vezetőtől


X = (x-1)*l=l/(n-1) távolságra lesz ez a pont.

2013. máj. 6. 10:36
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm a gyors válaszodat! Nagyon hasznos volt!
2013. máj. 6. 19:57