Matek érettségi feladatok segítség?


1. Oldja meg az x^2+ x − 6 ≤ 0 egyenlőtlenséget a valós számok halmazán!

Nem igazán értem, hogy lesz ebből (x+3)(x-2)<0

2.

Oldja meg a pozitív valós számok halmazán a log16 x = −1/2 egyenletet!

Részletes magyarázattal légyszi!

Én úgy próbáltam megoldani, hogy 16^-1/2=x, de ez 0,03125 és a megoldás 1/4 vagyis 0,2, de nem értem miért.



2013. máj. 5. 18:50
 1/3 anonim ***** válasza:

16^(-1/2)=x

Ez miért 0,03125?

4^(-2/2)=x

4^(-1)=x

1/4=x

2013. máj. 5. 18:55
 2/3 anonim ***** válasza:

Az elsőnél: nem kisebb, hanem ≤. Csináld visszafelé: bontsd fel a zárójelet, kijön az eredeti, mivel ekvivalens átalakítás, a másik irányban is érvényes.

x^2 + 1*x -6 alakban írva látható, hogy olyan számokat keresel, melyek összege 1, szorzata -6, ez pedig a 3 és -2, de ha így nem megy, a < helyett egyenlőt írva megoldóképlettel is kijön. Mivel ez felfelé nyitott parabola, a két zérushely közötti zárt intervallum a megoldás: [-3;+2]

2013. máj. 5. 19:44
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszi!
2013. máj. 6. 17:58