Egy szampar, szamtani kozepe 8 es mertani kozepe 4.8. Melyik ez a szampar?

2013. máj. 2. 09:42
 1/3 anonim ***** válasza:

(a+b)/2=8

gyök(a*b)=4,8


Kétismeretlenes egyenletrendszer, ezt kell megoldani a két számra.

Hol akadtál el?

2013. máj. 2. 10:10
 2/3 anonim ***** válasza:

Képzeld el Magad elé a számegyenest. Mondjunk két számot, olyat, amelyeknek ismerjük a számtani közepét! Mondjuk az 1 és az 5, annak a számtani közepe a 3. (Egyes és ötös után hármasra állunk). Most ha ezeket megrajzolnánk a számegyenesen, akkor láthatjuk, hogy a 3 éppen az 1 és az 5 között van félúton (az egyes éppen 2-vel kisebb a 3-nál, az 5-ös meg épp 2-vel nagyobb a 3-asnál, vagyis a 3 épp ,,középen áll'' az 1 és az 5 között). Az 1 az éppen 3-2, az 5 az éppen 3+2, úgy is képzelhetem, hogy a 3 az valami középpont, amitől ,,balra és jobbra'' ,,ugyanakkora távolságra'' áll az 1 és az 5.


Most ezt a szemléletet alkalmazhatjuk a feladatra is.


Vagyis, ha tudom, hogy két szám számtani közepe a 8, akkor biztos lehetek abban, hogy a 8 az éppen középen van a két szám között. Tehát ha mondjuk a két keresett szám közül a nagyobbik az valamilyen 8 + x, akkor a kisebbik számnak pedig 8 - x nek kell lennie. Mert épp így lehet a 8 középen.


A feladatot tehát így is megfogalmazhatnánk:


Van egy 8 - x és egy 8 + x számunk. Tudjuk, hogy (8 + x) számnak és a (8 - x) számnak a mértani közepe 4,8. Mi lehet ez a két szám?


A feladatot úgy oldjuk meg, hogy kikövetkeztetjük, mennyi lehet az x, és abból már könnyen ki tudjuk számolni a két keresett számot. Mondjuk ha az x-re majd 6,4 jönne ki, akkor ebből máris tudnánk, hogy az egyik keresett szám a 8 - 6,4, vagyis a 1,6, a másik keresett szám pedig a 8 + 6,4, vagyis az 1,6.


Persze még nem számoltuk ki x-et, nézzük, hogy lehet ezt megtenni. Egyelőre még csak ott tartottunk, hogy


(8 - x) szám és (8 + x) szám mértani közepe = 4,8

Ezt az alábbi egyenlet írja le:

(8 - x)(8 + x) = 4,8²


ebből kéne kikövetkezteni valahogy x-et:


(8 - x)(8 + x) = 4,8²

(8 -x)(8 + x) = 23,04


Van egy azonosság, amit az (8 - x)(8 + x) kifejezésre alkalmazni lehet: (8 - x)(8 + x) az éppen 8² - x². Tehát az egyenletet úgy is átírhatjuk, hogy


8² - x² = 23,04

64 - x² = 23,04

x² = 64 - 23,04

x² = 40,96

x lehet 40,96 négyzetgyöke, vagy lehet 40,96 négyzetgyökének ellentetje. Most nézzük csak az első esetet: x = 6,4. (nézhetnénk még az x-re kijövő másik esetet is, de akkor is ugyanaz a megoldás jönne ki, csak épp fordított ,szereposztással'')



A két keresett szám:

egyik: 8 - 6,4 vagyis 1,6

másik: 8 + 6,4 vagyis 14,4


Ellenőrzés:


A 8 éppen ,,középen'' a két szám között van, tehát a 8 tényleg éppen a számtani közepe a két számnak.


A két szám mértani közepét szintén ellenőrizhetjük: 14,4 * 1,6 = 40,96, ez tényleg éppen a 4,8-nak a négyzete.

2013. máj. 2. 19:58
 3/3 anonim ***** válasza:
Ez persze csak egy konkrét kis trükk, amit néha ki lehet használni. Gondolom általában is ilyesféle feladatokat kaptok mostanában, sokféle alakban. Azt az anyagrészt érdemes átnézni, amit az első Válaszoló említett, mert az ilyen típusú feladatokhoz feladat ezt a témakört kell begyakorolni. A szöveges feladatoknál az a nehéz, hogy a szöveget le kell fordítani a matek nyelvére, emellett meg még persze a másodfokú egyenletekre meg az egyenletrendszerekre vonatkozó eddigi technikákat is fontos tudni. Ebben a feladatban éppen egy kicsit lehetett könnyíteni.
2013. máj. 2. 20:06