Matek szöv. Feladat vki segítene?

Két gépírónő együttes munkával 6 óra alatt ír le egy kézíratot. Ha az egyik gépírónő 4, a másik 6 órát dolgozna,akkor a kézirat 80%-át írnák le. Hány óra alatt írja le a kéziratot a két gépírónő külön-külön?
2013. ápr. 26. 16:47
 1/6 BKRS ***** válasza:

Az első p-edrészét írja le egy kéziratnak egy óra alatt a másik meg q-ad részét.

6p+6q=1

4p+6q=0,8

Vonjuk ki az 1.-ből a másodikat:

2p = 0.2

p=0.1

vagyis az első gépírónő 10%-át írja le a kéziratnak 1 óra alatt, a teljes kézirat legépeléséhez 10 órára van szüksége.

Visszahelyettesítve az első egyenletbe:

6*0.1 + 6*q = 1

6q=0.4

q=0.4/6=0.24

vagyis a második gépírónő 1 óra alatt a kézirat 1/24 részét írja le.

tehát aa teljes kézirat legépeléséhez 100/24 = 25/6=250/60 órára vagyis 250 percre van szüksége, ami 4 óra 10 perc.

2013. ápr. 26. 18:12
 2/6 anonim ***** válasza:

Tökéletes megoldás BKRS,


de 0.4/6 ≠ 0.24, s ha belegondolsz nem végezhet hamarabb az az, aki 1h alatt az 1/24-ét végzi el az óránkénti 1/10-del szemben!


magyarázat:


[link]

2013. ápr. 27. 08:10
 3/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen! :D
2013. ápr. 28. 11:40
 4/6 A kérdező kommentje:
2.válaszoló: Akkor az egyik 10 a másik 16,67 óra alatt irná le külön külön?
2013. ápr. 28. 11:49
 5/6 A kérdező kommentje:
15 óra jott ki.
2013. ápr. 28. 16:43
 6/6 BKRS ***** válasza:
Köszi a kiigazítást!
2013. ápr. 29. 14:09