Szöveges feladat: vonatos, autos, gyalogs, sebességes, mi lehet a megoldása?


Pista bácsi minden nap vonattal utazik hazáig, 5 órakor érkezik az állomasra, ahol szokás szerint a felesége várja kocsival és együtt mennek haza.

Egy nap egy órával korábbi vonattal tudott haza menni: 4-kor már az állomáson volt. Elindult gyalog hazafelé, útközben a feleségével talalkozott, aki útban volt az állomás felé (pont 5-re ért volna az állomásra), a felesége felvette és így 20 perccel korabban értek haza mint szoktak.

Egy másik alkalommal 4:30-ra ért az állomásra, megint elindult gyalog hazafelé, útközben megint találkozott a feleségével, és így megint korábban értek haza a szokásosnál. A kérdés az, hogy ezúttal mennyivel értek haza korábban.



2013. ápr. 20. 22:13
 1/4 anonim válasza:
10 perccel.
2013. ápr. 20. 22:23
 2/4 A kérdező kommentje:

Hmm szóval azt mondod, hogy ha fele annyi ideje marad akkor fele annyi idővel fog hamarabb hazaérni?

Akkor ezek szerint ha ó órával elöbb érne a vasútállomásra, akkor ó/3 órával érne elöbb haza...


Ez érdekes.


Hogy jön ez ki...

A 50 perc út gyalog 10 percbe telik kocsival az látszik az első menetből.

Ha ó órával elöbb ér be,

akkor mondjuk 5x órát gyalogol mielött a felesége felveszi. Az út amit megtesz azt a felesége x óra alatt tenné meg.

Ez azt jelenti, hogy x órával 5 elött fogja a felesége felvenni.

Ekkor 5-ó+x órakor fogja tehát felvenni a felesége.

5-ó+5x = 5-x

ó=6x

x=ó/6

ennek a dupláját takarítják meg,

ez ó/3


Ez így jó?


Vagyis ha 30 perccel elöbb ér akkor az 10 percet tatakrít meg.

Ha ez így jó akkor már értem hol tévesztettem el a konkrét példás számolást.

2013. ápr. 21. 01:30
 3/4 anonim válasza:

Hmm.

Feltételezve, hogy pontban ötkor szállnak be normál esetben az autóba, hazaérnek X időben. Mikor 4-kor futott be a vonat, 20 perccel előbb értek haza. Más szóval, 10 percnyi útra az állomástól vette fel, 4 óra 50-kor, és Pittabácsi 50 percet gyalogolt. 20 percnyi idő, kétszer tíz, míg az autó megtenné az utat az állomásig, és a találkozási pontig vissza, ennyivel értek haza előbb. Vagyis 50 percet gyalogolt, míg tíz percnyi autóútra az állomástól találkoztak. A sebességük aránya 1:5.

Mikor a vonat 4 óra 30-kor fut be, Pittabácsi 25 percet gyalogol, míg az autó 5 percnyi útra az állomástól találkozik vele. Onnan, ahol találkoztak, 5 perc az állomásig, és 5 perc ugyanoda vissza, ennek kétszeresével, 10 perccel előbb érnek haza.

2013. ápr. 21. 09:46
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszi a választ!
2013. ápr. 22. 02:10