1.Egy építkezésen egy 80kg tömegű ember a 20kg tömegű vödröt 5m magasra kézben viszi fel. Mekkora a munkavégzésének a hatásfoka?


2.A lovak egy 10m magas domb tetejére 100m hosszú úton egy 4000N súlyú kocsit 800N erővel húznak fel. Mekkora a hatásfok?



2013. ápr. 20. 16:00
 1/3 bongolo ***** válasza:

1.

A végzett munka annyi, amennyivel nő a helyzeti energia:

W = m·g·h

A hasznos munka az, amivel a vödör helyzeti energiája nőtt (m=20kg). Az összes munka pedig az, ami a teljes tömeg energianövekedése (m=100kg). A hatásfok ennek a kettőnek a hányadosa:

λ = 20kg·g·h / 100kg·g·h


A magasság ki is esik...


2.

A hasznos munka: a kocsi feljut a 10m magas domb tetejére:

W = m·g·h

Itt m·g a kocsi súlya, vagyis 4000N. h pedig 10m.

W = 4000N·10m


Az összes munka pedig: A lovak F erőt fejtettek ki s úton keresztül, ezért a munka F·s. s a teljes út, vagyis 100m. F pedig a lovak által kifejtett erő, 800N.


A kettő hányadosa a hatásfok.


Nem számoltam ki végig, ugye elég így?

2013. ápr. 20. 22:03
 2/3 anonim ***** válasza:

Matematikus vagyok, megpróbálok segíteni. A hatásfok mechanikai folyamatok esetén a kimeneti hasznos munka (teljesítmény) és az összmunka (összteljesítmény) hányadosa. 1. példában az elmozdulás iránya és a befektetett erők iránya megegyeznek. (m1=20 kg, m2=80 kg) Tehát hasznos munka W1=m1*g*h~20*10*5J=1000J. Az összmunka W2=(m1+m2)*g*h~100*10*5J=5000J A hatásfok ebben az esetben eta=W1/W2=1/5=0,2.

2. példában lényegében egy egyszerű gépet, a lejtőt kell felismerni. A kocsira hat egy a lejtővel párhuzamos irányú erő: F1=G*sin(alfa) és hat egy másik a lejtőre merőleges erő: F2=G*cos(alfa), de ezzel az erővel most nem kell számolni. Ugyanakkor a kocsit ténylegesen F3=800 N erővel húzták fel a lovak, ami szintén a lejtővel, az elmozdulás irányával párhuzamosan hatott. A lovaknak le kellett gyűrniük a fellépő csúszó súrlódást is. sin(alfa)=10/100. F1=4000*0,1N=400N. A befektetett munka W3=F3*s, hasznos munka a W1=F1*s eta=(F1*s)/(F3*s)=F1/F3=1/2=0,5. Sz. Gy

2013. ápr. 20. 22:38
 3/3 A kérdező kommentje:
Minden érthető! Köszi szépen!:)
2013. ápr. 20. 22:41