Helló! Valaki tudna segíteni, hogy kell megoldani ezt a feladatot?
Keressünk olyan természetes számokból álló olyan növekvő sorozatot, amelyben bármely két egymás után következő tag összege egyenlő különbségük négyzetével.
2013. ápr. 16. 21:56
1/3 BKRS válasza:
Legyen az első elem E, az n-1. elem a, az n+1. elem x
a+x = (x-a)²
x²-(2a+1)x +a²-a = 0
A növekedés érdekében vegyük a pozitív diszkriminánsú megoldást:
x=(2a+1 + √(4a²+4a+1 -4a²+4a))/2=(2a+1 + √(8a+1))/2
1,3,6,...n(n+1)/2
Mivel:
(n-1)n/2 + n(n+1)/2 = n²
(n(n+1)/2 -n(n-1)/2)²= n²
2/3 BKRS válasza:
Úgy is lehetne mondani, hogy a sorozat n. eleme az első n természetes szám összege.
3/3 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen!
2013. ápr. 17. 18:42