1)Az ebonitrúd szőrmével való megdörzsölésével a rúd töltése 3,2*10^-9 C lett. Hogyan, és mennyivel változott meg a rúd tömege?


2)Mekkora erővel taszítja egymást két kisméretű fémgömb 20 cm távolságról, ha töltésük 3*10^-8 C, illetve 4.10^-8 C?


3)Két kicsiny méretű, elektromosan töltött gömb 0,6 m távolságról 0,02 N erővel taszítja egymást. Az egyik gömb töltése 2*10^-7 C.

a) Mekkora a töltése a másiknak?

b) Mekkora erővel fogják taszítani egymást ugyanakkora távolságról töltéseik kiegyenlítése után?


4)Mekkora térerősség származik a magtól a hidrogéntartalomban az elektron átlagos távolságában?(Qp=1,6*10^-19 C; r=5,29*10^-11 m.)


5)A laboratórium van de Graaff-generátor gömbjén Q=6*10^-6 C töltés van. Mekkora biztonsági sávot kell kijelölni a generátor körül, hogy azon kívül a térerősség ne legyen nagyobb, mint 6*10^3 N/C?



Nagyon hálás lennék, ha valaki válaszolna rájuk!



2013. ápr. 13. 13:56
 1/2 anonim ***** válasza:

1. Q=3,2*10^-9 C, ezt elosztod az elektron töltésével (1,6*10^-9 C), így megkapod az elektronok számát. Majd ezt megszorzod az elektron tömegével (asszem 9,109*10^-34 kg, de nem biztos) és kész is vagy.


2. Coulomb tövény: F=(Q1*Q2)/R^2, Q1 = 3*10^-8 C, Q2 = 4,1*10^-8 C, R = 0,2 m


3. a.) Szintén Coulomb trv. Q2 = (F*R^2)/Q1, F = 0,02 N, R = 0,6 m, Q1 = 2*10^-7 C

b.) Az új közös töltés a két töltés számtani közepe, legyen Q. F=Q^2/R^2


4. E=F/Q, F-et a fentebb említett Coulomb-trv.ből számolhatod, Q1 az elektron töltése, Q2 a protoné (Qp). Ezután az eredményt elosztod az elektron töltésével, és voilá! (Alternatív megoldás, ha a kettőt paraméteresen összegzed: E=Qp/R^2)


5.E=Q/R, R=Q/E, nyilván ez a sugár alsó határa.


Jó munkát!:D

2013. ápr. 15. 16:07
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszi szépen :) !!
2013. ápr. 19. 07:53