Matekból segítene valaki (Koordináta-geometria)?


Melyik pontban metszi egymást az ABC háromszög BC oldalához tartozó magasságvonala és az AC oldalhoz tartozó súlyvonala ha A(-2;4) B(-1;-4) és C(7;2)


Azt tudom hogy (1;0) mert kiolvasható az ábrából de hogy kell kiszámolni? Fejben az is megvan csak igazából nemigen jön ki :D Tehát, hogy jön ki?



2013. ápr. 11. 18:39
 1/5 anonim ***** válasza:

Kezdjük a BC oldalhoz tartozó magasságvonallal:

- áthalad a A(-2,4) ponton

- merőleges a BC oldalra, tehát a BC vektor (8,6) normálvektora.

Az egyenes normálvektoros egyenlete ezért: 4x+3y=4.


Az AC oldalhoz tartozó súlyvonal

- áthalad AC felezőpontján (5/2,3)

- áthalad B-n (-1,-4).

Két pontra illeszkedő egyenes egyenlete: 2x-y=2.


A két egyenes metszéspontjának meghatározásához meg kell oldani az egyenleteikből álló egyenletrendszert:

x=1, y=0.

2013. ápr. 11. 19:10
 2/5 A kérdező kommentje:
de ez a 2x-y=2 ez h jött ki? mert azt látom h ezt a két pontot metszi az egyenes de akkor miért ennyi?
2013. ápr. 11. 19:22
 3/5 A kérdező kommentje:
boc, áthalad
2013. ápr. 11. 19:22
 4/5 anonim ***** válasza:

Ha az egyenesen van (5/2,3) és (-1,-4), akkor az egyenes irányvektora a második pontból az elsőbe mutató vektor:

(5/2-(-1),3-(-4))=(7/2,7). Ez párhuzamos (7-el való osztás és 2-vel való szorzás után) az (1,2) vektorral.

Ebből normálvektort kapunk, ha elforgatjuk 90 fokkal:

(2,-1).

Az egyenes normálvektoros egyenlete pedig remélhetőleg megy.


Ha ezt a módszert nem ismered, akkor a függvénytáblázatban találsz egyszerűen egy képletet két adott ponton áthaladó egyenes egyenletére, az is ugyanerre az eredményre vezet.

2013. ápr. 11. 19:26
 5/5 A kérdező kommentje:
Igen már rájöttem :D köszi a segítséget! :)
2013. ápr. 11. 19:30