Koordiántageometria kezdő szint - Ennél miért van ez?


Feladat:

Anna szerint az A(-2;1) ; B(1;-4) ; C(7;0) ; D(1;3) pontok ebben a sorrendben egy paralelogramma csúcsai. Béla szerint ez nincs így, de az igaz, hogy a négy pont trapézt határoz meg.

Döntsük el kinek van igaza és válaszunkat számítással támasszuk alá!


A megoldás szerint az Anna lehetőségét simán ki tudtam zárni, mert két oldal nem volt egyenlő hosszú, így nem lehet paralelogramma. Ezzel nem volt problémám.


Bélánál a megoldás ezt írja:

BC = 2*AB

ezért a négyszög AD és BC oldala párhuzamos lesz...


Kérdéseim ehhez a feltevéshez:

1. Honnan tudja, hogy a BC = 2*AB? Nálam nem a kétszerese.

2. Van valami köze a skaláris szorzathoz és ha igen akkor mi és hogyan magyarázható?


Köszönöm a segítségeteket!!! :)



2013. márc. 6. 18:14
 1/3 anonim ***** válasza:

Ebből világos, hogy kétszerese:

[link]

Két vektornak ha csak a hossza különbözik, akkor párhuzamos. (Nem kell ebbe a skaárszorzatot belekeverni)

Így már érthető?

2013. márc. 6. 18:31
 2/3 anonim ***** válasza:

Elírás, mert d(B;C) = 2*d(A;D)

d(B;C)=√[(7-1)²+(4)²] = 2*√13

d(A;D)=√[(1+2)²+(3-1)²] = √13

2013. márc. 6. 18:43
 3/3 A kérdező kommentje:
Ja okés! :) Köszi szépen!:)
2013. márc. 6. 19:15