Valaki kérem vezesse le nekem a megoldás menetét... Neki állni nemtudok. Előre is köszönöm


Kristóf a könyveit három polcon tárolja. Az első polcon a szépirodalmi könyveket, másodikon az albumokat. A harmadikon pedig a műszaki jellegű könyveket. A szépirodalom könyvek és az albumok száma úgy aránylik egymáshoz, mint 7:5, továbbá tudjuk, hogy műszaki témát feldolgozó könyvből 1,8-szer annyi van, mint albumból. Kristóf egy antikváriumi akció során 15 új könyvet tervez vásárolni, amelyekből ha minden polcra ugyanannyit helyezne el, akkor az egyes polcokon lévő könyvek számának aránya 4:3:5 lenne.


a, Hány szépirodalomi mű található Kristóf első polcán ?

b, Hányféleképpen tud Kristóf 3 albumot kölcsönadni Károly nevű barátjának?

c, Összesen hány könyvet tárolna Kristóf a három polcon, ha mind a 15 tervezett könyvet megvenné?



2013. ápr. 7. 21:05
 1/4 anonim ***** válasza:

szép/alb=7/5

műs/alb=1,8

(szép+5)/(alb+5)=4/3

(műsz+5)/(alb+5)=3/5


4 egyenlet, 4 ismeretlen, tehát megoldható


Az első és a 3. párban: 2 ismeretlen, 2 egyenlet

2013. ápr. 7. 21:42
 2/4 doracell ***** válasza:

Felső polc: a. középső: b, alsó: c.

a/b=7/5 -> a= 7/5b

(a+5)/(b+5)=4/3 -> itt a helyére írd be a 7/5b-t -> b=25

a=7/5b=35

c=1.8b=45

Ebből a) és b) megvan.

A b) kérdést nem értem, de talán arra utal, hogy a 3 db hány féleképp választható ki a 25-ből?

2013. ápr. 7. 21:46
 3/4 doracell ***** válasza:

Leírom újra, most már kapkodás nélkül, mert az előbb 3 dolgot is elgépeltem ill. félreérthetően írtam :S

Valamint meggyőztem magam, hogy a b) kérdés, csak arra vonatkozhat, amire tippeltem (csak nekem fura, hogy ez hogy jön az arányokhoz, de mindegy.)

Szóval:

Felső polc: x; középső: y; alsó: z.

x/y=7/5 -> x= 7/5y

(x+5)/(y+5)=4/3 -> itt x helyére írd be a 7/5y-t -> y=25

x=7/5y=35

z=1,8y=45

Tehát a) x=35

b) Hányféleképp választható ki a 3 könyv a 25-ből, ha nem számít a sorrend.

Az összes lehetőséget (ami 25!/(25-3)!) elosztod az ismétlődések számával, azaz 3!-sal:

(23*24*25)/6=2300

c) x'=35+5=40

y'=25+5=30

z'=45+5=50

2013. ápr. 7. 22:42
 4/4 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm. Az előző 2 kommentből össze sikerült raknom a feladatot, és megyegyezik azzal, amit ide most írtál :)
2013. ápr. 7. 23:51