a) 25 köbdeciméteres gáztartályban 1.4 kg 5x10 a hatodikon Pascal nyomású O2 gáz van. Mekkora a hőmérséklete(kelvinben)? b) Mekkora a palackba zárt gáz nyomása ha a hőmérséklet 60 C-vel emelkedik?
2013. ápr. 6. 12:00
 1/2 bongolo ***** válasza:

Az általános gáztörvényt kell használni:

p·V = n·R·T


A térfogatot számítsd át m³-re, a hőmérséklet Kelvin lesz majd. Az anyagmennyiséget (n) kell még előtte kiszámolni:


Nézd meg a periódusos táblában, hogy mennyi az oxigén relatív atomtömege. Annak a duplája lesz az O₂ relatív molekulatömege, mert két oxigén van benne. Ez a relatív molekulatömeg szám pont annyi, ahány gramm a tömege 1 mol anyagnak. Ha ez megvan, akkor az 1,4 kg-ból ki tudod számolni, hogy hány mol az anyagmennyiség (vagyis az n).


b)

Ez már sokkal könnyebb: be van zárva a gáz, vagyis a térfogata nem változik. Természetesen az anyagmennyiség se. Vagyis ugyanabba a fenti képletbe csak a nagyobb hőmérsékletet kell behelyettesíteni.


Lehet még egyszerűbben is: Ez állandó térfogatú állapotváltozás, akkor pedig a fenti gáztörvény így egyszerűsödik:

p/T = állandó

p₁/T₁ = p₂/T₂

Ebből mindent tudsz, csak a p₂-t nem, az kijön.

2013. ápr. 7. 01:30
 2/2 A kérdező kommentje:
köszönöm a választ
2013. ápr. 8. 17:24