Hogy oldjam meg ezt a fizikai feladatot?


A gitárhúr egy pontjának a rezgésszáma 440 Hz, az amplitúdója 2mm. Mekkora e pont sebessége és gyorsulása abban a pillanatban, amikor a kitérése 1,5mm??


Már többféleképpen is kiszámoltam, de nem az jön ki, ami a megoldókulcsban le van írva..


Köszönöm előre is a segítségeket!


2012. szept. 25. 12:29
 1/9 bongolo ***** válasza:

ω = 2π·f = 2765 1/s


A kitérés: x = 1,5mm = A·sin(ωt+φ), vagyis sin(ωt+φ) = 1,5/2

Akkor pedig cos(ωt+φ) = √(1-0,75²) = √0,25 = 0,661


A sebesség: v = A·ω·cos(ωt+φ) = 2·2765·0,661 mm/s = 3,655 m/s

A gyorsulás: a = -A·ω²·sin(ωt+φ) = -ω²·x = -11467 m/s²

2012. szept. 25. 14:23
 2/9 bongolo ***** válasza:

Bocs, a √(1-0,75²) = √0,25 természetesen nem igaz, de a 0,661 már igen.

Szóval √(1-0,75²) = √0,4375 = 0,661

2012. szept. 25. 14:26
 3/9 A kérdező kommentje:

Ohhh. Ez meglepett, nem hittem volna, hogy ilyen bonyolult. Mármint gyökvonás meg az, hogy ωt-hez még hozzá kell adni a φ-t. Ez a φ amúgy hogy kerül oda??

Nagyon köszönöm a válaszod! Ezek az eredmények vannak a megoldókulcsban is, csak most már rá kell jönnöm, hogy hogyan is kell megcsinálni :D

2012. szept. 25. 15:13
 4/9 A kérdező kommentje:
Oh... Most már tudom, miért van ott a φ. Csak mi órán nem csináltunk ilyet amiben volt φ.
2012. szept. 25. 15:25
 5/9 A kérdező kommentje:

Egy kérdés.

Itt: A kitérés: x = 1,5mm = A·sin(ωt+φ), vagyis sin(ωt+φ) = 1,5/2

Az 1,5/2 vel hogy jött ki?

2012. szept. 25. 16:08
 6/9 bongolo ***** válasza:

x = 1,5 mm

A = 2 mm

sin(ωt+φ) = x/A = 1,5/2


Egyébként a φ-t simán el lehet hagyni, akkor érdekes csak, ha lenne két rezgőmozgás ugyanazzal a frekvenciával, de más kezdőfázissal (mondjuk két azonos méretű hinta egymás mellett, amiket nem egyszerre indítottak el). Nem fogtok olyan bonyolítást csinálni :)

2012. szept. 25. 16:42
 7/9 A kérdező kommentje:

Àhá :D Nagyon köszönöm! Remélem nem tartod pofátlanságnak, de felteszek még egy kérdést :D

Ugye van a: √(1-0,75²) . A 0,75 az a 1,5/2 , na de az 1 ? az melyikből jön ?

2012. szept. 25. 17:07
 8/9 bongolo ***** válasza:

:)


Tanultatok olyat valamikor matekból, hogy:

sin²x + cos²x = 1

Ez bármilyen x szögre igaz.

Ebből ki lehet fejezni cos x-et:

cos x = √(1 - sin²x)

2012. szept. 25. 23:36
 9/9 A kérdező kommentje:
Jaj értem. Köszönöm :D
2012. szept. 28. 21:54