Hogy kell megoldani ezt a feladatot?


100 cm3 12-es pH-jú NaOH oldaton 1 dm3 standardállapotú hidrogén-kloridot tartalmazó levegőt vezetünk át, miközben az oldat pH-ja 3-ra csökken. Hány V/V% HCl-ot tartalmazott a levegő? (a gáz oldódása során bekövetkező térfogatváltozást elhanyagolhatjuk)


a megoldás: 2,7 V/V%



2013. ápr. 5. 17:48
 1/2 anonim ***** válasza:

pH = 14- pOH, innen pOH= 2.


pOH= -lg c(OH-), innen c(OH-) = 10^-2 = 0,01 mol/dm3


n=c*V = 0,01 * 0,1 = 0,001 mol. Ennyi NaOH volt az oldatban. Ugyanennyi HCl reagált el, mire elértük a 7-es pH-t. A többi HCl felelős a savas kémhatásért, lássuk az hány mol.


pH= -lg c(H+) innen c(H+) = 10^-3 = 0,001 mol. n=c*v = 0,001*0,1 = 0,0001 mol. Tehát az össz HCl mennyiség: ez és az előbbi, azaz 0,001 + 0,0001 mol = 0,0011 mol HCl. Standardállapotban a gázok 1 molja 24,5 dm3 térfogatú. Egyenes aránnyal kiszámoljuk, hogy a 0,0011 mol HCl az hány dm3. V = n*Vm =0,0011mol * 24,5 dm3/mol = 0,0270 dm3. A térfogat% = V(HCl)/V(összes) *100% = 27/1000 *100 = 2,7%

2013. ápr. 5. 18:27
 2/2 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen! :)
2013. ápr. 5. 18:37