Matekórán nem értem a mostani szögfüggvényeket, hogyan is vannak?


Sin : Szöggel szemközti befogó / átfogó

Cos.: Szög melletti befogo / átfogó

Tan: Szöggel szemközti bef. /szög meletti befogó

Cotangens: szög meletti bef. /szöggel szemközti befogó


ez mind szép és jó.

De sose tudom melyiket kell használni.

Mert van hogy csak a szöggel szemközti és a hegyesszög van rajta megadva abból honan tudjam ,hogy melyiket kell használnom ,ha a fenti szabályokból nincs meg a átfogó/szog meletti bef.????



2013. ápr. 3. 16:59
 1/5 anonim ***** válasza:

A szögvüggvények, amelyek egy szög és kétoldal közt állít fel összefüggést.


Azaz 3 paraméter van benne, ha 2 ismert, akkor egyértelműen ki tudod számolni a harmadikat.


Tehát azt kell nézni, hogy a szög és a vele szemközti oldal van megadva, akkor melyik képletben szerepel mindkettő.


Szerepel

a sinuszban: szög=szemközti/át, azaz mivel itt ismert a szög és a szemközti, ezért a sin segítségével az átfogót kapjuk meg.


a tangensben: szög=szemközti/meletti, azaz mivel itt ismert a szög és a szemközti, ezért a tan segítségével a a szög meletti oldalt tudjuk kiszámolni.


Persze ez csak az hogy melyiket tudod használni, hogy melyiket: azt amelyikkel meg kapod azt amit keresel.


Ha meg van adva az is, hogy mit kell meghatározni, akkor azt a függvényt kell kikeresni, aminek 3 paramétere a két megadott adat és a keresett adat.


Amúgy tan az angol rövidítés, magyarul tg és nyugodtan használhatod a ctan/ctg-t is, mint rövidítés, bár geometria feladatoknál a ctg teljesen felesleges, hisz ugyanaz a három paramatére, mint tg-nek csak épp annak reciproka.

2013. ápr. 3. 17:09
 2/5 A kérdező kommentje:

Ha jól gondolom akkor


pl van egy derékszögű háromszögem akkor 22%os szög és a szöggel szemközti az 5cm akkor az átfogót keresem

azaz itt sinus lesz ugyebár?

azaz itt a kapott oldal hossza az átfogó lesz nem?

2013. ápr. 3. 17:27
 3/5 bongolo ***** válasza:

Egyszerűen egyenletet kell megoldani. Hogy milyen szögfüggvényt kell felírni, attól függ, mi az ismeretlen, mert hát az ismeretlennek benne kell lenni az egyenletben.


Ami példát mondtál, abban az átfogó (c) az ismeretlen, a szöggel szemközti (a) az ismert. Vagyis ezzel a kettővel kell kezdeni valamit. Amit kezdeni tudunk, az a szinusz:

sin α = a/c

sin 22° = 5/c

c = 5/sin 22°

és ezt már számológép (vagy táblázat) kiadja.


Ha a szög melletti befogó (b) lenne a kérdés (és továbbra is a szöggel szemközti az ismert):


tg α = a/b

tg 22° = 5/b

b = 5/tg 22°

2013. ápr. 3. 17:56
 4/5 A kérdező kommentje:
de ha 2 oldal ismert a 3ból akkor a 3.-at kilehet számolni pitagorasz tétellel?
2013. ápr. 3. 18:01
 5/5 bongolo ***** válasza:
Persze.
2013. ápr. 3. 19:10