Tudna segiteni valaki? (fizika, belsőenergiaváltozás, térfogati munka, izoterm, izochor)


Szoval lenne itt 2darab feladat amivel nemtudom mit kezdjek vagy hogy álljak neki.

1. Könnyen mozgó dugattyúval elzárt hengerben levő 2dm(köb) térfogatú 101kPa nyomású héliummal 250J hőt közlünk. A gáz hőmérséklete a folyamat közben nem változik.molaris tömeg 4g Mekkora a végzett térfogati munka? Mekkora a belsö energiavaltozás?


2. Feladat

Súrlódásmentesen mozgó dugattyuval elzárt tökéletesen hőszigetelő hengerben 20mól 30celsius fokos héliumgázt 40kJ munka befektetésével összenyomunk. Mekkora lesz a gáz hőmérséklete az állapotváltozás végén?



2013. ápr. 3. 16:29
 1/2 bongolo ***** válasza:

1)

A belső energia a hőmérséklettől függ. Ha a hőmérséklet azonos (izoterm), akkor változatlan.

Most tehát nulla a belső energia változás, a teljes közölt hő munkavégzésre fordul.

ΔU = ΔQ + ΔW

(Nem tudom, a belső energiát U-val, vagy E-vel jelöltétek, én U-val jelölöm.)

0 = 250J + ΔW

A végzett munka tehát -250 J.

A negatív előjel azért van, mert a munka akkor pozitív, ha mi végezzük a rendszeren, de most a rendszer (gáz) végez munkát. A gáz által végzett térfogati munka persze +250J. Ez az előjel dolog kicsit zavaros tud leni...


Nem volt több kérdés? Mondjuk hogy mennyi lett a gáz nyomása? Mert ehhez nem kellett felhasználni a 250J-on kívül semmi más adatot. Ha mondjuk kellene a nyomás is, akkor így kellene kiszámolni:

Tanultátok biztos, hogy izoterm folyamat esetén a végzett munka:

ΔW = -n·R·T·ln(p₁/p₂)

(Negatív lesz, mert a gáz kitágul, és ő végez munkát.)

250 J = n·R·T·ln(101/p₂)

Itt n a molszám. Azt akkor tudnánk kiszámolni, ha tudnánk a gáz tömegét (azt kellene elosztani a moláris tömeggel). De nem tudjuk. Hasonlóképpen nem tudjuk a hőmérsékletet sem (bár azt már ki lehetne számolni, ha tudnánk az anyagmennyiséget). Szóval az az érzésem, hogy tényleg nem kell mást kiszámolni, és csak azért adták meg a plusz adatokat, hogy félrevezessenek :)


2)

Ha tökéletesen szigetelt a henger, akkor nem megy sehova se hő, vagyis ez adiabatikus állapotváltozás: ΔQ = 0

Akkor viszont ΔU = ΔW

vagyis a teljes belső energia változás azonos lesz a végzett munkával (ami ΔW=40 kJ).

A hélium egyatomos gáz, a belső energiája:

U = 3/2 · n·R·T

n = 20 mol

R = 8,314 J/mol K (az egyetemes gázállandó)


Egyébként ez a 3/2·R = 12,4717 J/mol K a Hélium, és minden más egyatomos gáz fajhője, hisz ΔU=n·Cv·ΔT (ahol Cv a moláris fajhő) adiabatikus állapotváltozáskor. Ha nem tanultátok a fenti 3/2·n·R·T képletet, akkor valószínű a fajhővel kell megoldani a feladatot.


ΔW = ΔU = U₂ - U₁ = 3/2·n·R·(T₂-T₁)

T₁ = 30°C = 303 K

ebből kijön a T₂ (Kelvinben!)

2013. ápr. 3. 19:08
 2/2 A kérdező kommentje:
kössz
2013. ápr. 3. 19:38