Tücsök77 kérdése:

5-x a gyök alatt +3 = x; hogy kell levezetni mi az eredmény?

2013. ápr. 1. 20:09
 1/4 anonim ***** válasza:

5-x a gyök alatt +3 = x

+ gyök x

gyök alatt 5+9 = x+ gyök x

gyök 14= gyök (xnégyzet+x)

14= x négyzet+ x

x négyzet+ x -14

2013. ápr. 1. 20:16
 2/4 A kérdező kommentje:
Nekem csak egy eredményem van: 5-x=4 fogalmam sincsen hogyan jön ki?
2013. ápr. 1. 20:20
 3/4 anonim ***** válasza:

√(5-x) + 3 = x

√(5-x) = x-3

5-x = (x-3)²

5-x = x²-6x+9

x²-5x+4=0


x1 = 4

x2 = 1 (nem megoldás)


Kikötés: 5 ≥ x ≥ 3

2013. ápr. 1. 20:21
 4/4 anonim ***** válasza:

sqrt(5-x)+3 = x


sqrt(5-x) = x-3 (átvittem 3-mat)


5-x = (x-3)^2 (négyzetre emeltem)


5-x = x^2-6x+9


x^2-5x+4 = 0 (nullára rendeztem)


másodfokú egyenletet kaptál, megoldása:


x1 = 4

x2 = 1


Ellenőrzés:


sqrt(5-4) = 4-3


1 = 1 (OK)


sqrt(5-1) = 1-3


2 = -2 (HAMIS GYÖK - a négyzetre emelésnél keletkezett, de ettől függetlenül az 1 is megoldása az egyenletnek)

2013. ápr. 1. 20:21