gyök(x^2)=-x


Szóval a hivatalos megoldás az igaz. De miért?

Nem egyenlő az abszolút értékkel?


(2012. május középszintű érettségi)



2013. márc. 24. 13:01
 1/8 A kérdező kommentje:
Ja még annyit, hogy x valós szám.
2013. márc. 24. 13:03
 2/8 anonim ***** válasza:

Ez hülyeség, csak negatív számokra (és 0-ra) igaz, vagyis ha x<0 vagy x=0

Várj, mindjárt megnézem az eredeti feladatot!

2013. márc. 24. 13:37
 3/8 A kérdező kommentje:
Oké. Nekem ez sehogy sem jön ki.
2013. márc. 24. 13:38
 4/8 anonim ***** válasza:

Na, igen, megvan mi a gond:

"Van olyan x valós szám, amelyre igaz, hogy..."


Tehát az állítás csak annyi volt, hogy létezik legalább egy olyan x érték, amelyre igaz az állítás.

Tehát nem az volt az állítás, hogy mindig igaz.


És mivel negatív számokra igaz, ezért maga az állítás is igaz.

2013. márc. 24. 13:39
 5/8 A kérdező kommentje:

Légyszíves írj nekem egy példát mert hiába számolok. Nem jön ki.


pl.:

x = -2

A négyzete: 4

Akkor most jön be az, hogy 2 eredményem lesz (2;-2)?

Minden páros gyöknél 2 megoldás van?

2013. márc. 24. 13:42
 6/8 anonim ***** válasza:

A gyök mindenképpen pozitív vagy 0.

Tehát pl. 36 gyöke csak 6, a -6 nem.


Egy példa:

x=-3

gyök((-3)^2))=gyök(9)=3 -mivel a gyök nem lehet negatív, csak a 3 megoldás.

-x=-(-3)=3


És woala egyenlő a két oldal.


Mondjuk az alapfogalmakkal érettségi előtt (még ha csak 11-es vagy is) tisztában kéne lenni.

2013. márc. 24. 13:53
 7/8 A kérdező kommentje:
Ja. Oké bocsi. Ez a mínusz mínusz kicsit bekavart.
2013. márc. 24. 13:56
 8/8 anonim ***** válasza:

absx=-x

megoldás a negatív számok halmaza

pl:

abs-2=-(-2)

2=2

2013. márc. 25. 13:46