Matek,9. osztály, egyenletek, egyenlőtlenségek valaki segít megoldani?


1. (x-4)(3x+6)(5-10x)(12x+48)=0

2. 2y törtvonal y+1 - 3y törtvonal y+1 =1 törtvonal 6

3. x-1 törtvonal 2 - x törtvonal 3 > 2x-1 törtvonal 5

4. 2x=|-x|-1

5. |x-1|>2


2013. ápr. 1. 17:19
 1/5 anonim ***** válasza:

1)


Egyszerűsítve:


(x-4)(x+2)(1-2x)(x+4)=0


Mivel ha a szorzat egyik tényezője nulla, akkor a végeredmény is, ezért csak annyit kell tenni, hogy minden tényezőt megnézzük, mikor lesz nulla az értéke, és ezek a számok lesznek az egyenlet megoldásai:


x = 4, -2, 1/2, -4

2013. ápr. 1. 17:35
 2/5 anonim ***** válasza:

2)


(2y)/(y+1) - (3y)/(y+1) = 1/6


Mivel a nevező azonos, ezért a számlálókon elvégezhetjük a kivonást:


(-y)/(y+1) = 1/6


Beszorzunk 6*(y+1) -el (a két nevezővel):


-6y = y+1


Elveszünk y -ont:


-7y = 1


y = -1/7

2013. ápr. 1. 17:38
 3/5 anonim ***** válasza:

Hármasnál használj zárójeleket légyszi, nem biztos, hogy ugyanarra gondolnánk. Meg nézd át azt is, amit a ketteshez írtam, ott is van más értelmezése, ahogy leírtad.


4)


Ezt grafikusan elég egyszerű, csak ábrázolni kell a két függvényt, és megnézni, hogy a metszéspont(ok)nál mi az y koordináta értéke.


Algebrai úton meg kétfele kell bontani az abszolútértéken belülit, egyszer feltételezzük, hogy -x>=0 (x=<0), utána meg hogy -x<0 (x>0)


-x>=0:


Ekkor ugyebár elhagyhatjuk az abszolútérték jelet, mert belül pozitív van:


2x=-x-1 => x=-1/3


Visszahelyettesítünk a feltételünkbe: -(-1/3)>0 ez igaz, tehát a megoldás jó.



-x<0:


Ekkor be kell szorozni az abszolútértékes részt -1 -el, hogy elhagyhassuk az abszolútértékjelet:


2x=-(-x)-1 => x = -1


Visszahelyettesítünk a feltételbe: -(-1)<0

Ez viszont nem igaz, így ez nem lesz megoldás.


Tehát maradt az,hogy x=-1/3

2013. ápr. 1. 18:11
 4/5 anonim ***** válasza:

5)


Ezt ugyanúgy két fele kell bontani:


Feltétel: x-1>=0 => x>=1


Elhagyjuk az absz. jelet:


x-1>2 => x>3


Feltételbe belefér, ez jó megoldás.


Feltétel: x-1<0 => x<1


-(x-1)>2

1-x>2

1>2+x

-1>x


Feltételnek ez is megfelel.


Már csak össze kell rakni a két megoldást:


x>3 vagy x<-1

2013. ápr. 1. 18:16
 5/5 A kérdező kommentje:
nagyon köszönöm!
2013. ápr. 2. 14:45