Egy trapez egyik alapja 20 cm a rajta lévő szögek 72 és 47 fokosak. A 72 fokos szög mellett lévő szára 3 cm hosszú. Mekkora a trapez masik ket oldala? Valaki pls egy gyors levezetessel segítsen!!!
2013. márc. 26. 11:11
 1/3 anonim ***** válasza:

Jelöljük a trapézt ABCD-vel, meghúzzuk a D'D és C'C a trapéz magassága. A szög 72 fok és B szög 47 fok.

sin A=0,95

0,95=D'D/AD

0,95=D'D/3

D'D=2,85 cm, innen következik, hogy C'C is 2,85 cm

sin47 fok=0,72

0,72=C'C/BC

BC=2,85/0,72=3,95cm (ez a másik szára a trapéznak)

Most a keletkezett, azaz AD'D és BCC' háromszögekben a Pitagorasz tétellel kiszámoljuk az AD' és C'B oldalak hosszát.

AD'=gyök alatt(9-8,12)=0,9 cm

C'B=gyök alatt(15,6-8,12)=2,7 cm

A kisalap = 20-(0,9+2,7)=16,4 cm

Tehát a trapéz másik két oldala 3,95 cm és 16,4 cm.

2013. márc. 26. 12:51
 2/3 anonim ***** válasza:

trapéz magassága m

sin72=m/3 ebből kijön az m

abból kissebik befogot lehet szögf.-el vagy pitagorasz

a másik oldalnál tg47= M/kissebik befogo.

a többi pitagorasz.(másik szára)

a rövidebb alap pedig a hosszú alapból kivonod a két kissebik befogót.

2013. márc. 26. 12:53
 3/3 anonim ***** válasza:

Vagy így:

[link]

2013. márc. 26. 12:59