Egy 6,9m oldalú négyzetet megforgatunk egyik oldala körül. Mekkora az így keletkezett henger felszíne és térfogata?

Hiányoztam az elmúlt 3 hétben, és lemaradtam az anyaggal nagyon, valaki ha tud segíteni megköszönöm. :)

2013. márc. 22. 11:26
 1/1 anonim ***** válasza:

Tegyük fel, hogy egyik oldalán vízszintesen fekszik a négyzet. Ha az egyik függőleges oldala körül megforgatjuk, akkor az egy olyan képzeletbeli hengert rajzol le, ami kör alakú alapjának sugara és magassága is 6,9 m.


Mekkora felületű a henger kör alakú alapja, illetve teteje? r²*pi=6,9²*3,14=149,4954 m². Ezt 2-szer kell venni (alja és teteje): 298,9908 m².

A palást - ha kiterítjük - akkor az egy derékszögű négyszög, ahol az alap kör kerülete az egyik oldala és a henger magassága a másik oldala.

A kör alap kerülete: 2*r*pi=2*6,9*3,14=43,332 m. (Ez a palást alapja.) Ez szorozva a magassággal: 43,332*6,9=298,9908 m².

A felület a kör alakú lapok és a palást területeinek összege: 298,9908+298,9908=597,9815 m².


A térfogat: az alap (kör területe) szorozva a magassággal.

Az alap (kör) területe: 149,4954 m² (a felülethez már kiszámoltam). Ez szorozva a magassággal: 149,4954*6,9=1031,51826 m³.

2013. márc. 22. 12:10