Nem tudom megoldani és pedig holnapra kész kell lennie:s Mi a megoldása? és hogy jön ki? egyszerűen nem értem a mértani sorozatot! :S

Egy mértani sorozat 3. tagja 6 , a 7. tagja 54 .Határozza meg az első 10 tag összegét!!segítsetek sűrgös lenne:S
2009. szept. 16. 19:43
 1/2 anonim ***** válasza:
Hát most ültem felette egy negyed órát, de még nem sikerült rájönömm. Szerintem itt az alkalom, hogy töredelmesen bevalld a tanárnak, hogy nem érted, de lássa, hogy próbálkoztál, és hátha sikerül elmagyaráznia.
2009. szept. 16. 20:42
 2/2 anonim ***** válasza:
100%

talán még nem késő


mértani sorozat 2 fő szabálya:

első elem: a1, kvóciens: q

az n-edik tag: an=a1*q^(n-1)

az első n tag összege Sn=(a1*(q^n-1))/(q-1)

meg van adva a 3. (n=3) és a 7. (n=7) tag ezt be kell helyettesíteni az első egyenletbe


6=a1*q^(3-1)=a1*q^2

54=a1*q^(7-1)=a1*q^6


Első egyenletből kifejezed q^2-et

q^2=6/a1

mivel q^6=(q^2)^3 ezért a 2. egyenlet

54=a1*(q^2)^3=a1*(6/a1)^3=6^3/a1^2

Beszorzod mindkét oldalt a1^2 –nel, osztod 54-gyel és gyököt vonsz belőle

54*a1^2=6^3=216

a1^2=4

a1=2


ezt visszahelyettesítve az első egyenletbe

6=2*q^2

q=gyök3


n=10, a1=2, q=gyök3

Sn=(a1*(q^n-1))/(q-1)=(2*(gyök3^10-1))/(gyök3-1)=(2*(243-1))/(gyök3-1)=484/(gyök3-1)


Nevezőt gyöktelenítjük, hogy szép legyen:

484/(gyök3-1)*(gyök3+1)/(gyök3+1)=484*(gyök3+1)/((gyök3)^2-1^2)=484*(gyök3+1)/(3-1)= 484*(gyök3+1)/2=242*(gyök3+1)

Szerintem tovább nem érdemes csinálni

2009. szept. 16. 23:20