Igazljuk hogy 15 osztja 2 a 16dikon -1 szamot?


2013. márc. 19. 10:32
 1/3 anonim ***** válasza:

Végtelenül egyszerű. Azt kell igazolni, hogy a szám 3-mal és 5-tel is osztható.


2-nek minden páros hatványa 3-mal osztva 1 maradékot ad, azaz a 2 a 16-ikon is, emiatt a 2 a 16-ikon -1 épp 3-mal osztható.


2 hatványainak mi az utolsó számjegye? 2, 4, 8, 6, 2, 4, 8, 6, ... stb. Ebből is látszik, hogy a 16. hatvány 6-ra végződik, vagyis az eggyel előtte álló szám pedig 5-re, így az 5-tel osztható.


A 2 a 16-ikon -1 emiatt 15-tel is osztható.

2013. márc. 19. 10:39
 2/3 anonim ***** válasza:
Egy másik megközelítés: 2^16=2^4*2^4*2^4*2^4. 2^4 könnyen számolható, ami 16. Ez 1 maradékot ad 15-tel osztva. Ha a maradékot annyiszor összeszorozzuk mint ahányszor a 2^4-ent kell ahhoz hogy megkapjuk a 2^16-ont, akkor megkapjuk, az mennyi maradékot ad 15-tel osztva. Mivel 1*1*1*1 szintén 1, ezért 2^16-on is 1 maradékot ad. Ha a számot egyel csökkentem, akkor a maradék eltűnik.
2013. márc. 19. 10:49
 3/3 anonim ***** válasza:

A (2^16 - 1)-et kell szorzattá alakítani,hogy valamelyik tényezője osztható legyen 15-el.


2^16 - 1=(2⁸ - 1)(2⁸ + 1) = (2⁴ - 1)*(2⁴ + 1)*(2⁸ + 1)

(2⁴ - 1)=16-1=15

Tehát a felírt szorzat egyik tényezője osztható 15-tel, akkor az egész szorzat is osztható 15-tel.

2013. márc. 19. 15:50