1 m magasról mekkora sebességgel kell egy testet vízszintesen elhajítani, hogy 8 m/s sebességgel érjen földet?


Nem vagyok jó fizikából, segítséget kérnék ...



2013. márc. 13. 16:26
 1/2 bongolo ***** válasza:

Ha csak úgy leejted, akkor szabadesést csinál.

Szabadeséskor a t idő alatt megtett út ennyi:

s = 1/2·g·t²

Most ez 1 méter, ebből ki tudjuk számolni az időt, vagyis hogy hány másodperc alatt esik le.

t = √(2s/g) = √0,2 = 0,45 s


(Az egyszerűség kedvéért g=10 m/s² gyorsulással számoltam, biztos annyival szoktatok ti is.)


A sebessége földet éréskor ennyi lenne:

v = g·t = 10·0,45 = 4,5 m/s


Ha viszont nem leejtjük, hanem vízszintesen elhajítjuk, akkor a pillanatnyi mozgása két részből fog állni:

- vízszintesen állandó sebességgel megy

- függőlegesen pedig szabadon esik (mint az előbb)


Ez pont olyan, mint amikor egy vonaton utazol, kezedben egy labda, és egyszer csak elejted a labdát. A labda a vonaton belül egyszerűen le fog esni szabadeséssel. Viszont közben a vonat sebességével is megy vízszintesen. Ennek a kettőnek az eredője lesz az a mozgás, amit valójában végez kívülről nézve.


A vízszintesen elhajított test pont ugyanez, olyankor a hajítás sebessége a "vonat", ami vízszintesen viszi a testet.

Itt egy ábra:

[link]

A vx sebesség a vízszintes kezdősebesség, ez végig állandó (mert nincs súrlódás). A vy sebesség a szabadesés pillanatnyi sebessége, ez egyre nagyobb (vy=g·t). Az igazi sebesség pedig az a zöld nyíl,ami a két kéknek az eredője.


A két kék vektor (vx és vy) merőleges egymásra. A kettőnek az összegéhez képzeld el, hog a vx nem oda felülre lenne rajzolva, hanem a vy vektor csúcsába, alulra. A három vektor ilyenkor egy derékszögű háromszög három oldal, vagyis a zöld vektor hisszát Pitagorasz tétellel lehet számolni:


v² = vx² + vy²


Most a feladat szerint v=8 kell legyen akkor, amikor 0,45 másodperc után leesik. Az előbb már kiszámoltuk, hogy ekkor vy=4,5. Már csak vx nincs meg:


8² = vx² + 4,5²

vx = √(8² - 4,5²) = 6,61 m/s

2013. márc. 13. 17:48
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm a segítséget! :D
2013. márc. 13. 18:07