1. Igazoljuk,hogy a x^2+y^2=2013 egyenletnek nincs megoldása a valós számok halmazán.

2. Igazoljuk,hogy 15 osztja a 2^16 -1 számot.



2013. márc. 12. 19:43
 1/2 bongolo ***** válasza:

2)

15 = 16-1 = 2⁴ - 1

(2⁴ - 1)(2⁴ + 1) = 2⁸ - 1

(2⁸ - 1)(2⁸ + 1) = 2^16 - 1

2013. márc. 12. 20:23
 2/2 bongolo ***** válasza:

1)

Az egyik páros, a másik páratlan kell legyen.

x = 2k

y = 2n+1

4k² + 4n²+4n+1 = 2013

k²+n²+n = 2012/4 = 503

Néhány megfigyelés:

- Az 503 prímszám, ezért k és n relatív prímek kell legyenek. (Nem tudom, hasznos-e...)

- Mivel n²+n mindenféleképpen páros, ezért k páratlan kell legyen.


Nincs igazán több ötletem sajnos. Ki lehet próbálni 1-től 21-ig a páratlan számokat k-ként. Ez 11 számolás.

De biztos van valami rendesebb igazolás is...

2013. márc. 12. 21:52