1. Igazoljuk,hogy a x^2+y^2=2013 egyenletnek nincs megoldása a valós számok halmazán.
2. Igazoljuk,hogy 15 osztja a 2^16 -1 számot.
2013. márc. 12. 19:43
1/2 bongolo válasza:
2)
15 = 16-1 = 2⁴ - 1
(2⁴ - 1)(2⁴ + 1) = 2⁸ - 1
(2⁸ - 1)(2⁸ + 1) = 2^16 - 1
2/2 bongolo válasza:
1)
Az egyik páros, a másik páratlan kell legyen.
x = 2k
y = 2n+1
4k² + 4n²+4n+1 = 2013
k²+n²+n = 2012/4 = 503
Néhány megfigyelés:
- Az 503 prímszám, ezért k és n relatív prímek kell legyenek. (Nem tudom, hasznos-e...)
- Mivel n²+n mindenféleképpen páros, ezért k páratlan kell legyen.
Nincs igazán több ötletem sajnos. Ki lehet próbálni 1-től 21-ig a páratlan számokat k-ként. Ez 11 számolás.
De biztos van valami rendesebb igazolás is...