Két tartályban 140 l folyadék van. Ha az egyik tartályból a folyadék 12,5%-át átöntenénk a másikba, akkor a két tartályban ugyanannyi folyadék lenne. Hány liter folyadék van a tartályokban külön-külön?

részletesenpls.
2013. márc. 11. 15:08
 1/2 anonim ***** válasza:

az egyikben x van a másikban 140-x


egyikből vegyünk ki 0,125 részt:


x-0,125x

most már egyenlő lesz a másikkal /ha abba beletoltjük/

140-x+0,125x


Az egyenletrendezéshez viszont nem értek.

/segítsen a wolframalfa/

2013. márc. 11. 22:52
 2/2 anonim ***** válasza:

x+y=140

x-x*0.125=y+x*0.125

Első egyenletből kifejezed y-t

x+y=140 -> y=140-x

És behelyettesíted a második egyenletbe:

x-x*0.125=140-x+x*0.125 /+x-x*0.125

2x-2*x*0.125=140

2x-0.25x=140

1.75x=140 /1.75

x=80

x+y=140

80+y=140

y=140-80=60

2013. ápr. 12. 20:51